Zapalenie prostaty – leczenie naturalne

Zapalenie prostaty leczenie naturalne

Profilaktyka oraz leczenie prostaty jest jednym z najbardziej zaniedbywanych obowiązków wśród mężczyzn. Jednak często wystarczy niewiele żeby zapobiec takim schorzeniom lub wyleczyć je naturalnym sposobem. Czym się objawia zapalenie prostaty? Jak sobie z nim radzić?

Leczenie prostaty jest zależne od postawionej diagnozy. W najbardziej powszechnych dolegliwościach, takich jak zapalenie stercza czy przerost prostaty powinny wystarczyć domowe sposoby lub zastosowanie ziół. W innych może być niezbędne zastosowanie środków farmakologicznych.

Jednak by dobrze zdiagnozować problem, należy dowiedzieć się, czym jest i jakie są przyczyny jego powstania. W dzisiejszym artykule skupimy się na najpowszechniejszej, ale też dość łagodnej dolegliwości jaką jest zapalenie prostaty i wskażemy, jak powinno przebiegać leczenie na bazie naturalnych składników.

 

Czym jest zapalenie prostaty?

Zapalenie prostaty to choroba zapalna układu moczowo-płciowego, która dotyka mężczyzn w różnym wieku. Może ono przybrać formę przewlekłą lub ostrą. Jest najczęściej wywoływane infekcją bakteryjną lub grzybiczą. Dochodzi do niego w przypadku przedostania się tych czynników chorobotwórczych do cewki moczowej pacjenta. Najczęstszą przyczyną zakażenia jest odbyty bez prezerwatywy stosunek płciowy z osobą zakażoną chorobą weneryczną.

Gdy doszło do ostrego zapalenia prostaty czynnikiem chorobotwórczym jest bakteria E. coli. Jednak do takiego stanu może doprowadzić również zastój wydzieliny gruczołu krokowego, długie cewnikowanie oraz gdy u pacjenta stwierdzono stulejkę.

Objawy zapalenia prostaty są następujące:

  • Ból prostaty, pojawiający się w szczególności przy oddawaniu moczu;
  • Problemy z oddawaniem moczu;
  • Piekący ból cewki moczowej;
  • Gorączka i dreszcze;
  • Uczucie ciągłego parcia na cewkę moczową.

 

Jak zapobiegać?

Jak zwalczyć zapalenie prostaty? Leczenie zazwyczaj nie jest łatwe i przyjemne. Jednak w miarę łatwo można zapobiec lub zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia.

Mężczyźni po 50 roku życia powinni regularnie, co najmniej raz w roku, odwiedzać urologa w celu zbadania prostaty. W przypadku gdy w rodzinie odnotowano choroby gruczołu krokowego, profilaktycznie warto zgłosić się wcześniej.

Istnieją też domowe sposoby do stosowania dla każdego, łatwe i przyjemne, które mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia zapalenia prostaty. Jednym z nich jest picie codziennie dwóch szklanek soku żurawinowego. Taniny zawarte w tym owocu zapobiegają osadzeniu się bakterii w przewodzie moczowym. Bardzo istotna jest też odpowiednia dieta. W jadłospisie dojrzałego mężczyzny nie powinno zabraknąć orzechów, soczewicy i kukurydzy, w których znajduje się kwas glutaminowy. Warto też wypijać raz dziennie łyżkę oleju lnianego. Za to stanowczo należy ograniczyć napoje zawierające kofeinę, takie jak: kawa, czarna herbata, coca-cola i napoje energetyzujące. Istotne jest też używanie prezerwatyw podczas stosunku, ponieważ może to zapobiec bezpośredniemu dostaniu się czynników chorobotwórczych do cewki moczowej.

 

Naturalne sposoby na zapalenie prostaty – leczenie ziołami i nie tylko

W naturalnym leczeniu zapalenie prostaty niezbędne mogą się okazać niektóre zioła. Na przykład rdest ptasi, którego właściwości moczopędne są wykorzystywane już od czasów starożytnych. Poza tym ma ono działanie przeciwzapalne, między innymi dzięki zawartości kwasu salicylowego. Rdest ptasi obniża także poziom kwasu moczowego oraz innych szkodliwych metabolitów we krwi.

Wsparciem mogą się okazać substancje czynne zawarte w korze osiki. Glikozydy fenolowe kory osiki przedostają się przez warstwę kwasów mykolowych, arabinomannanów i arabinogalaktanów w membranie, zakłócają procesy metaboliczne i zatrzymują rozwój bakterii i aktywnych patogenów. Zadziała więc w przypadku, gdy doszło do zakażenia bakterią lub innym patogenem i zmniejszy ich toksyczny wpływ na organizm.

Te i inne zioła, w tym krwawnik pospolity, babkę lancetowatą, dziurawiec, brzozę, borówki, nagietek, dziką różę oraz mniszek lekarski, w postaci ekstraktów wodnych, zawiera suplement diety o nazwie Urobiol. Substancje czynne w nim zawarte doskonale sprawdzą się przy problemie zapalenia gruczołu krokowego.

Innym równie skutecznym środkiem jest Urolizin. Zawiera ekstrakty wodne z liścia brzozy, ziela rdestu ptasiego, korzenia przewiercienia chińskiego, ziela skrzypu polnego, ziela pięciornika kurzego ziela, owocu aronii czarnej i owocu jarzębiny czerwonej, korzenia łopianu większego i liści borówki czernicy. Ma działanie moczopędne oraz przeciwzapalne.

Ekstrakt wodny z liści pokrzywy również okaże się pomocny w leczeniu naturalnym zapalenia prostaty. Pokrzywa zawiera barwniki roślinne, witaminę K, witaminy z grupy B, flawonoidy, garbniki i kwas krzemowy. Wpływa łagodząco na zapalenie dróg moczowych. Działa moczopędnie i wspomaga wydalanie substancji toksycznych z cewki moczowej. W przypadku gdy doszło do infekcji stymuluje produkcję przeciwciał oraz wzmacnia organizm.

Dla utrzymania prawidłowej pracy układu moczowego pomocna okaże się też mieszanka ziół ciętych do zaparzania i picia pod nazwą Sprawny Układ Moczowy. W jego skład wchodzi ziele rdestu ptasiego, ziele pięciornika kurzego ziela, korzeń łopianu większego, owoc jarzębiny czerwonej, liść brzozy i ziele skrzypu polnego. Substancje czynne zawarte w tych roślinach posiadają właściwości moczopędne, antybakteryjne i przeciwzapalne.

 

W ofercie firmy Biolit znajdują się też inne produkty, które warto stosować w profilaktyce i zwalczaniu chorób układu moczowo-płciowego.