Olej łopianowy – zastosowanie

Olej łopianowy - zastosowanie - Biolit

W środkach masowego przekazu często słyszymy reklamy różnych preparatów służących do pielęgnacji włosów, rzęs, do łagodzenia podrażnień na skórze głowy, czy też do usuwania łupieżu. Proponowane nam są określone preparaty, które mają działać tylko na konkretny problem.

Czy istnieje produkt, który działa kompleksowo?

W Polsce żyje około 5 mln osób z różnymi chorobami skóry.* Dane z polskich badań epidemiologicznych z lat 1999-2000 mówią, że spośród 145 badanych (67 kobiet i 78 mężczyzn w wieku 18-75 lat; mediana 43) 29% zgłaszało objawy chorób skóry w przeszłości lub obecnie.# Wielu Polaków cierpi też na różne choroby włosów. Jedni cierpią na ich brak, inni na małą gęstość bądź objętość, a jeszcze inni zmagają się z różnymi objawami dolegliwości skórnych takich jak łupież. Wiele osób cierpi też na grzybicę czy egzemy. Jak wspomniano na wstępie na każdy z tych problemów jest osobny preparat. Jest ich tak wiele, że mogą przysporzyć przysłowiowego „bólu głowy”. Jednak jest środek, który pomaga we wszystkich tych dolegliwościach. Co to takiego? To olejek pozyskiwany z korzenia łopianu większego. Jakie substancje zawiera olej łopianowy? Jak się go pozyskuje? Jakie ma zastosowanie? Czy przynosi efekty?

Łopian większy

Roślina ta zawiera substancje czynne, które pomagają oczyścić organizm z toksyn i metabolitów oraz wspomaga pracę wątroby. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule pt. „Jak oczyścić organizm z toksyn?

Uzyskiwany na bazie tej rośliny olejek posiada substancje czynne o właściwościach przeciwgrzybiczych, przeciwzapalnych i bakteriostatycznych. Substancje ekstrakcyjne z korzenia łopianu stymulują procesy metaboliczne w mieszkach włosowych, co zapobiega ich utracie, działają nawilżająco, odżywczo i regenerująco na skórę głowy oraz ciała. Olej łopianowy zawiera też inulinę, która działa probiotycznie – wspomaga florę bakteryjną skóry w walce z mikroorganizmami chorobotwórczymi. Ma też właściwości nawilżające i łagodzi stany zapalne.

Drugą bardzo ważną substancją zawartą w korzeniu łopianu jest siarka. Ten pierwiastek mineralny pomaga w regeneracji naskórka oraz hamuje proces starzenia się skóry. Jest również podstawowym budulcem paznokci, włosów oraz skóry. Substancje czynne korzenia łopianu łagodzą objawy łupieżu, odżywiają włosy, a także ograniczają ich przetłuszczanie.

Kolejnym składnikiem aktywnym zawartym w olejku łopianu jest witamina C, która odpowiada za odżywienie oraz stymulację cebulek włosowych do pracy. Jest odpowiedzialna za produkcję kolagenu, który jest jednym z głównych budulców włosów.
To tylko niektóre z substancji zawartych w korzeniu łopianu. Dodatkowo można tam znaleźć: olejki eteryczne, proteiny, substancje białkowe, żywicę, glikozydy, flawonoidy, garbniki, niezbędne kwasy tłuszczowe.

Jak jest pozyskiwany olejek łopianowy?

Proces pozyskiwania olejku łopianowego przez Biolit polega na poddawaniu surowca pod działanie pary wodnej pod wysokim ciśnieniem, ale w niskiej temperaturze do 60℃ . Dzięki temu całość substancji czynnych, bez żadnych strat, jest pozyskana w takim procesie.

Olejek łopianowy – zastosowanie

Olejek łopianowy ma zastosowanie przy suchości, kruchości, utracie połysku i stratyfikacji kończyn we włosach w wyniku działania chemicznego (barwienie włosów barwnikami mineralnymi, makijaż permanentny, chemiczne zabiegi na brwiach i rzęsach). Doskonale też stymuluje cebulki włosowe i zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów. Warto też go stosować gdy rzęsy i brwi są kruche lub suche, albo wypadają. Dobrze sprawdzi się też do włosów przetłuszczających się lub przeciw łupieżowi. W tych wszystkich przypadkach należy lekko ogrzany olejek nanieść równomiernie na skórę głowy i intensywnie wcierać w korzenie i wzdłuż całej długości włosów przez 5-10 minut, następnie owinąć głowę ręcznikiem i pozostawić na 2-3 godziny. Po zabiegu umyć dokładnie włosy odpowiednim szamponem. Jeśli chodzi o rzęsy i brwi należy posmarować je ciepłym olejem. Lekkimi kolistymi ruchami nanieść olejek w temperaturze pokojowej na skórę twarzy i ciała, pozostawić do wchłonięcia.

Olej z łopianu wzmacnia też skórę suchą i wrażliwą szczególnie po zabiegach radio i chemioterapii oraz związaną z chorobą skóry. Świetnie działa też przy swędzeniu, zwiększonym łuszczeniu skóry, także tej na głowie, związany z objawami alergicznymi. Bardzo dobrze wspomaga też w leczeniu zmian trądzikowych. Można też go stosować profilaktycznie w celu nawilżenia i odżywienia skóry twarzy. W tym celu należy lekkimi kolistymi ruchami nanieść olejek w temperaturze pokojowej na skórę twarzy i ciała, pozostawić do wchłonięcia.

Efekty działania olejku łopianowego

Na działanie trzeba poczekać – zależnie od częstotliwości stosowania, osobistych preferencji oraz stopnia zaawansowania problemów skórnych czy włosów. Substancje czynne, które zawiera olej z korzenia łopianu, będą zapobiegać nadmiernej utracie włosów, brwi i rzęs. Wzmocnią paznokcie oraz zadziałają przeciwzapalnie i przeciwalergicznie na skórę głowy i ciała. Olej łopianowy z witaminami A i E zapobiega powstawaniu łupieżu, nadaje połysku i jedwabistości włosom. Witamina C w nim zawarta uszczelni strukturę włosów i poprawi ich warstwę ochronną, w związku z tym będą one mniej podatne na niszczące działania czynników zewnętrznych.

 

Szanowni Państwo!
Powyższy materiał nie stanowi porady o charakterze medycznym, stanowi wyłącznie treść informacyjną i w rozumieniu obowiązujących przepisów prawnych nie może być traktowany jako specjalistyczna porada medyczna, diagnoza lub instrukcja w zakresie leczenia; ponadto nie może stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

 

Źródła:
*J. Morga, Dermatolodzy: 5 mln osób z chorobami skóry spychanych w Polsce na margines, [w:] serwis PAP poświęcony polskiej nauce – naukawpolsce.pap.pl
#R. Śpiewak, Częstotliwość występowania chorób skóry w losowej grupie dorosłych Polaków. Estetologia Medyczna i Kosmetologia 2012, nr 2(2), s. 51.