Zapalenie pęcherza, co to jest?
Zapalenie pęcherza moczowego to dokuczliwa przypadłość, która występuje, gdy cewka moczowa i pęcherz, które naturalnie są wolne od wszelkich drobnoustrojów, zostają zakażone bakteriami. Zapalenie pęcherza dotyka zarówno kobiety i mężczyzn. Jest bardziej powszechne wśród kobiet niż mężczyzn, ponieważ kobiety mają krótsze cewki moczowe. ZUM jest to powszechny rodzaj zakażenia dróg moczowych, zwykle jest bardziej dokuczliwy niż powód do poważnego niepokoju. Łagodne przypadki często ustępują samoistnie w ciągu kilku dni. Jednak niektóre osoby często doświadczają epizodów zapalenia pęcherza i mogą wymagać regularnego lub długotrwałego leczenia. Istnieje również szansa, że zapalenie pęcherza może w niektórych przypadkach prowadzić do poważniejszej infekcji nerek, dlatego ważne jest, aby zasięgnąć profesjonalnej porady, jeśli objawy nie ulegną poprawie.
Bakteryjne zapalenie pęcherza moczowego:
- ZUM występuje, gdy bakterie, które nie powinny być w organizmie dostają się do dróg moczowych przez cewkę moczową i zaczynają się namnażać.
- U kobiet w wyniku stosunku płciowego mogą wystąpić bakteryjne infekcje pęcherza moczowego. Ale również nieaktywne seksualnie kobiety mogą mieć problemy z infekcją dolnych dróg moczowych, ponieważ często w okolicy żeńskich narządów płciowych są bakterie, które są częstym powodem zapalenia pęcherza moczowego.
Niezakaźne zapalenie pęcherza moczowego
- Śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego
- Polekowe zapalenie pęcherza moczowego. Pewne leki stosowane w chemioterapii powodują zapalenie pęcherza, podczas gdy leki używane w tej terapii opuszczają organizm.
- Popromienne zapalenie pęcherza moczowego. Radioterapia blisko miednicy może spowodować zapalenie pęcherza
- Zapalenie pęcherza moczowego wywołane ciałem obcym.
- Chemiczne zapalenie pęcherza moczowego. Niektóre produkty chemiczne nie działaj dobrze na układ moczowy i mogą spowodować infekcje i podrażnienia.
- Zapalenie pęcherza związane z innymi schorzeniami.
Objawy zapalenia pęcherza:
Zapalenie pęcherza może powodować różne objawy. Najważniejsze z nich to:
- Konieczność pilnego oddania moczu:
- Nagłe uczucie oddania moczu może być bardzo silne, ale może nie ustąpić po oddaniu moczu.
- Konieczność częstego oddawania moczu.
- Uczucie pieczenia lub kłucia podczas oddawania moczu.
- Silnie pachnący mocz.
- Mętny lub krwawy mocz.
- Ból w dolnej części brzucha.
Inne objawy to:
- Krew w moczu.
- Dyskomfort w dolnej części brzucha.
- Ogólne złe samopoczucie i zmęczenie.
Osoby w podeszłym wieku mogą czuć się osłabione i mieć gorączkę, ale nie mają żadnych innych objawów wymienionych powyżej. Mogą również prezentować się ze zmienionym stanem psychicznym. Konieczne jest częste oddawanie moczu, ale za każdym razem oddawane są tylko niewielkie ilości moczu. Kiedy dzieci mają zapalenie pęcherza, mogą mieć którykolwiek z objawów wymienionych powyżej, a także wymioty i ogólne osłabienie.
Niektóre inne choroby lub stany mają podobne objawy jak zapalenie pęcherza, są to: zapalenie cewki moczowej lub zapalenie cewki moczowej, zespół bólu pęcherza, zapalenie gruczołu krokowego lub zapalenie gruczołu krokowego, łagodny przerost gruczołu krokowego u mężczyzn, zespół dolnych dróg moczowych, rzeżączka, chlamydia
Przyczyny zapalenia pęcherza:
Istnieje wiele możliwych przyczyn zapalenia pęcherza moczowego. Większość z nich jest zakaźna, a większość z tych przypadków wynika z infekcji wstępującej. Bakterie przedostają się z zewnętrznych struktur moczowo-płciowych.
Czynniki ryzyka zapalenia pęcherza:
- Stosowanie tamponów: Podczas zakładania tamponu istnieje niewielkie ryzyko przedostania się bakterii przez cewkę moczową.
- Zakładanie, zmiana lub przedłużone używanie cewnika moczowego Zaufane źródło: Istnieje prawdopodobieństwo, że cewnik będzie przenosił bakterie wzdłuż dróg moczowych.
- Przepona do antykoncepcji: Występuje większa częstość zapalenia pęcherza moczowego wśród kobiet, które używają przepony ze środkami plemnikobójczymi, w porównaniu z kobietami aktywnymi seksualnie, które ich nie używają.
- Pełny pęcherz:, Jeśli pęcherz nie zostanie całkowicie opróżniony, tworzy środowisko do namnażania się bakterii. Jest to dość powszechne wśród kobiet w ciąży lub mężczyzn z przerostem prostaty.
- Aktywność seksualna: kobiety aktywne seksualnie są bardziej narażone na przedostanie się bakterii przez cewkę moczową.
- Zablokowanie części układu moczowego, które zapobiega odpływowi moczu.
- Inne problemy z pęcherzem lub nerkami.
- Częsty lub energiczny seks: zwiększa to prawdopodobieństwo uszkodzenia fizycznego, co z kolei zwiększa prawdopodobieństwo zapalenia pęcherza.
- Spadający poziom estrogenu: w okresie menopauzy poziom estrogenu spada, a wyściółka cewki moczowej kobiety staje się cieńsza. Im cieńsza staje się podszewka, tym większe jest ryzyko infekcji i uszkodzenia. Po menopauzie ryzyko jest większe.
- Płeć: ujście cewki moczowej u kobiety jest bliżej odbytu niż u mężczyzny, więc istnieje większe ryzyko przedostania się bakterii z jelit do cewki moczowej.
- Redukcja śluzu: w okresie menopauzy kobiety wytwarzają mniej śluzu w okolicy pochwy. Śluz ten normalnie działa, jako warstwa ochronna przed bakteriami.
- Radioterapia: Uszkodzenie pęcherza może spowodować późne popromienne zapalenie pęcherza.
Kobiety stosujące hormonalną terapię zastępczą (HTZ) mają mniejsze ryzyko rozwoju zapalenia pęcherza w porównaniu z kobietami w okresie menopauzy niestosującymi HTZ. Jednak HTZ ma swój własny zestaw zagrożeń, więc nie jest rutynowo stosowana w leczeniu zakaźnego zapalenia pęcherza moczowego u kobiet po menopauzie.
Komplikacje
Przy szybkim i właściwym leczeniu infekcje pęcherza rzadko prowadzą do powikłań. Ale nieleczone mogą stać się czymś poważniejszym. Powikłania mogą obejmować:
- Infekcja nerek. Nieleczona infekcja pęcherza może prowadzić do infekcji nerek. Infekcje nerek mogą trwale uszkodzić nerki. Małe dzieci i osoby starsze są najbardziej narażone na uszkodzenie nerek z powodu infekcji pęcherza, ponieważ ich objawy są często pomijane lub mylone z innymi schorzeniami.
- Krew w moczu. W przypadku zapalenia pęcherza moczowego w moczu mogą znajdować się komórki krwi, które można zobaczyć tylko pod mikroskopem (mikroskopowy krwiomocz) i które zwykle ustępują po leczeniu. Jeśli komórki krwi pozostaną po leczeniu, lekarz może zalecić specjalistę w celu ustalenia przyczyny.
- Widoczna krew w moczu (gruby krwiomocz) występuje rzadko w przypadku typowego bakteryjnego zapalenia pęcherza moczowego, ale objaw ten występuje częściej w przypadku zapalenia pęcherza wywołanego chemioterapią lub napromienianiem.
Jak zapobiec zapaleniu pęcherza? Domowe sposoby
Jeżeli zapalenie pęcherza to ciągły problem warto wypróbować kilka sposobów, które mogą w tym pomóc.
Środki te obejmują:
- Nie używaj perfumowanych płynów do kąpieli, mydła lub talku wokół genitaliów – używaj zwykłych, nieperfumowanych odmian
- Brać prysznic zamiast kąpieli – pozwala to uniknąć zbyt długiego wystawiania genitaliów na działanie chemikaliów zawartych w środkach czyszczących
- Chodzenie do toalety, gdy tylko trzeba z niej skorzystać i zawsze całkowicie opróżniać pęcherz
- Dobre nawodnienie – picie dużej ilości płynów może pomóc w powstrzymaniu namnażania się bakterii w pęcherzu
- Opróżnianie pęcherza tak szybko, jak to możliwe po odbyciu stosunku płciowego
- Noszenie bielizny wykonanej z bawełny, a nie materiału syntetycznego, takiego jak nylon
- Picie soku żurawinowego jest tradycyjnie zalecane, jako sposób na zmniejszenie ryzyka zachorowania na zapalenie pęcherza moczowego
Produkty Biolit polecane przy zapaleniu pęcherza moczowego:
- Urobiol – rdest ptasi zawarty w suplemencie wspomaga w utrzymaniu prawidłowego poziom kwasu moczowego oraz w kontroli innych szkodliwych metabolitów we krwi, a nagietek i borówka wspomagają w utrzymaniu prawidłowej kondycji przewodu moczowego i kontroli namnażania się drobnoustrojów. Oprócz tego produkt pomaga w kontroli rozwoju toksycznych patogenów i w utrzymaniu odpowiedniego profitu lipidowego.
- Polikawin– ekstrakt z rdestu ptasiego zawarty w suplemencie wpływa na utrzymanie prawidłowych funkcji układu moczowego i pokarmowego jak i pomaga w utrzymaniu prawidłowej sprawności seksualnej, libido i poprawę erekcji.
- Polarox Man – to suplement przeznaczony, dla mężczyzn, którego substancje czynne wspomagają utrzymanie prawidłowej prostaty, prawidłowego stanu dróg moczowo-płciowych, prawidłowego stanu obszaru około odbytniczego.
- Polarox Woman – to suplement przeznaczony, dla kobiet, którego substancje czynne zachowują prawidłową kondycję narządów płciowych kobiecych, zachowują prawidłowy stan macicy i pomaga w zachowaniu prawidłowych funkcji narządów rozrodczych.
Suplementy na prawidłowy układ moczowy
Szanowni Państwo!
Powyższy materiał nie stanowi porady o charakterze medycznym, stanowi wyłącznie treść informacyjną i w rozumieniu obowiązujących przepisów prawnych nie może być traktowany jako specjalistyczna porada medyczna, diagnoza lub instrukcja w zakresie leczenia; ponadto nie może stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.