Pielęgnacja skóry narażonej na kontakt z insektami.
Sezon wiosenny trwa w pełni. Temperatura na zewnątrz wzrasta przyroda z każdym dniem budzi się do życia, kwitnie i zaprasza nas do skorzystania z jej dobrodziejstw.
Cieplejsze dni dają Nam możliwość zrzucenia kilku sztuk garderoby i odsłonięcia większej powierzchni ciała, która niestety, może stanowić łakomy kąsek dla również rozpoczynających swój sezon ucztowy – owadów.
Piesze wędrówki, spacery po lesie, wycieczki rowerowe – to świetne sposoby na doładowanie baterii, relaks i złapanie naturalnej witaminy D3, warto jednak zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry i cieszyć się dobrodziejstwem natury bez swędzących i zaczerwienionych „bąbli”.
Wiosenne owady.
Wraz z nadejściem wiosny do życia budzą się różne gatunki owadów, poniżej prezentujemy mały przegląd tych najbardziej popularnych:
- Owadowi posłańcy– roznoszący pyłek na znamię słupka rośliny. Do najbardziej znanych i pożytecznych owadów tej grupy zaliczamy pszczoły. To one skuszone jaskrawą barwą i zapachem kwiatów, wracają do nich kilkukrotnie zapewniając sobie pożywienie, a roślinom skuteczne zapylenie i dorodne owoce.
- Meszkowate– potocznie zwane meszkami. Małe, uskrzydlone owady osiągające do 6mm długości, o szaro- czarnej barwie z czułkami różnej długości, rozwijające się w wodach płynących. Należy wspomnieć, że meszki pełnią ważną funkcję dla środowiska! Mianowicie, osobniki te żywią się szczątkami, odchodami zwierząt i roślin, dzięki czemu przyczyniają się do oczyszczania rzek i zbiorników wodnych.
- Komary– w Polsce wyróżniamy ok. 50 gatunków tych osobników. Uskrzydlone o wątłej budowie ciała muchówki, żywiące się ludzką krwią (samice), lub sokami roślinnymi (samce).
Larwy komara rozwijają się na mokrych terenach w tym w naturalnych zbiornikach wodnych, rzekach lub na podmokłych terenach (mokradła, bagna)
- Kleszcze– zaliczane do grupy pajęczaków, żywiące się ludzką krwią pasożyty. Kleszcze posiadają charakterystycznej budowy aparat gębowy przypominający nożyczki, 8 odnóży i długi ryjek umożliwiający zakleszczenie u swojego żywiciela
Zmiany skórne po kontakcie z owadem? To może być ukąszenie.
O ile widok zapylającej kwiat pszczoły wywołuje w nas miłe skojarzenia, przypominające smak miodu na łyżeczce, o tyle chmara komarów unosząca się nad jeziorem zwykle kojarzy się z dźwiękiem dłoni goniącej za owadem, bądź drapiącej swędzącą zmianę.
Niestety bliskie spotkanie z owadami, bez odpowiedniej pielęgnacji skóry może powodować przykre dolegliwości takie jak: obrzęk, dokuczliwe swędzenie skóry, podrażnienie, tzw. ‘’bąble’; czy w przypadku kleszczy i meszek-pamiętaj! ich jad może być szczególnie niebezpieczny dla organizmu człowieka i wymagać interwencji lekarza!
To co komar lubi najbardziej.
Wbrew pozorom miejsce ataku owada nie jest przypadkowe. To wydzielane zapachy, oraz temperatura naszego ciała wskazuje im drogę. Kwas mlekowy, dwutlenek węgla, pot to najczęściej wybierane perfumy owadów- jeżeli więc w ciągu dnia zażyłeś dużo wysiłku fizycznego, a temperatura na zewnątrz daje popalić- zadbaj o higienę i przebierz się w czyste ubrania, zanim zasiądziesz do grillowej biesiady! Ponadto komary i kleszcze, szczególnie upodobały sobie miejsca na naszym ciele gdzie skóra jest cienka i dobrze ukrwiona- stopy, kostki, okolice za uchem, miejsca zgięć skóry- zabezpiecz je dobrze!
Jak skutecznie odstraszyć niechcianego moskita ?
Spróbuj naturalnie.
To właśnie natura daję nam wiele możliwości skutecznej ochrony przed niechcianymi insektami, wydzielając związki zapachowe skutecznie odstraszające niechcianych gości.
Do najbardziej znanych olejków eterycznych posiadających właściwości odstraszające owady należą: olejek lawendowy, olejek pichtowy, citronella, olejek z drzewa herbacianego, olejek kamforowy, olejek miętowy oraz eukaliptusowy.
Uprawiaj Zioła!
Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem ogródka, przemień go w ziołowy ogród odstraszający owady. Zasiej w nim lawendę, miętę, bazylię, rozmaryn, koper włoski czy komarzycę i stwórz dodatkową ochronę przed moskitami.
Ubierz się porządnie!
Jeżeli temperatura na zewnątrz pozwala- zabezpiecz większość obszarów ciała jasną, oddychającą odzieżą, stanowiącą dodatkową barierę ochronną przed niechcianymi insektami.
Zabezpiecz okna.
Moskitery na okna, czy drzwi balkonowe skutecznie zatrzymują niechcianego insekta.
Jak pielęgnować skórę narażoną na kontakt z owadami produktami Biolitu?
Naturalnie.
Produktami na bazie ekstraktu jodły białej bogatej m.in w naturalne leśne związki ‘’antybiotyczne’’ zwane Fitoncydami.
Fitoncydy (gr. fiton – roślina; cyd – sylaba oznaczająca właściwości bójcze), to związki wytwarzane przez rośliny wyższe- drzewa iglaste, liściaste, paprotniki, mszaki o korzystnych właściwościach ochronnych, grzybobójczych, antybakteryjnych, pierwotniako-bójczych.
Jakie produkty wybrać i jak ich używać?
- Olejek Pichtowy – 100% naturalny produkt o korzystnych właściwości odstraszających owady ( kleszcze, komary, meszki).Olejek wytwarzany w fazie procesu wodnej ekstraktacji jodły z obszarów syberyjskich, jako frakcja olejku eterycznego.
Sposób użycia: Dodaj kilka kropelek olejku do nawilżacza powietrza lub kominka zapachowego i ciesz się pomieszczeniem wolnym od insektów. Olejek pichtowy od Biolit Europe możemy również nanosić na ubrania czy odsłonięte obszary skóry- wystarczy kilka kropel nanosić w odpowiednich odstępach czasowych.
- Żel Pichtowy– z naturalnym olejkiem jodły syberyjskiej, olejkiem terpentynowym oraz kamforą racemiczna.
Żel Pichtowy od Biolit Europe ma lekką, przyjemną konsystencję, która szybko się wchłania a jednocześnie utrzymuje długo na skórze zapewniając jej ochronę przed insektami.
Sposób użycia: Żel Pichtowy nałóż w niewielkiej ilości na odsłonięte obszary skóry, w tym twarzy (omijając wrażliwe okolice oczu), i ciesz się przyjemnym zapachem jodły! Aplikację powtarzaj co kilka godzin, lub po wyjściu z wody aby skutecznie chronić się przed komarami, meszkami czy kleszczami.
- Florenta krem-z ekstraktem z młodych pędów jodły syberyjskiej Jodła syberyjska bogata w polifenole, związki lotne (fitoncydy), makro- i mikroelementy (wapń, cynk, selen).
Krem Florenta ma bogatą konsystencję i cechuje się skutecznymi właściwościami łagodzącymi wspomagającymi naturalne procesy regeneracji skóry. Po ukąszeniu owada, w miejscu powstania zmiany nanieść niewielką ilość kremu i pozostaw do pełnego wchłonięcia– aplikację powtarzaj kilka razy dziennie do całkowitego wygojenia.
Krem Florenta może być dobrą i korzystną pielęgnacją skóry skłonnej do przesuszenia, swędzenia, zaczerwienienia czy podrażnienia.
Skóra zmęczona słońcem?
Krem Florenta również się tu sprawdzi!
Po kąpieli słonecznej nałóż na odsłonięte wcześniej obszary ciała niewielką ilość kremu Florenta i ciesz się zdrową skórą. Związki czynne pichty syberyjskiej w kremie Florenta mogą być pomocne w łagodzeniu zaczerwienienia skóry czy nieprzyjemnego uczucia pieczenia po intensywnym działaniu promieni słonecznych.
Jak sami widzicie natura daje nam wiele możliwości aby móc w pełni korzystać z dobrodziejstw okresu wiosenno- letniego. Instytut Biolit Europe od ponad 30 lat bada w tym klinicznie, możliwości naturalnych surowców z obszarów Ałtaju i Syberii i stara się odpowiednio dobierać swoje receptury, tak abyśmy mogli cieszyć się odpowiednim zdrowiem i prawidłową kondycją skóry!
Powyższy materiał nie stanowi porady o charakterze medycznym, stanowi wyłącznie treść informacyjną i w rozumieniu obowiązujących przepisów prawnych nie może być traktowany jako specjalistyczna porada medyczna, diagnoza lub instrukcja w zakresie leczenia; ponadto nie może stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.