Historia firmy

Ponad 25 lat doświadczenia
w produkcji naturalnych
suplementów prozdrowotnych

Biolit dzisiaj

 • to ponad 300 pozycji produktów firmowych
 • to ponad 250 wysoko wykwalifikowanych pracowników firmy posiadających umiejętności profesjonalnego rozwiązywania różnorodnych zadań, zapewniających mobilność i efektywność przedsiębiorstwa we współczesnych realiach rynkowych
 • to kierowniczy zarząd składający się z osób z głęboką znajomością tematu – doktorzy, docenci i profesorowie
 • to potężna baza naukowo-badawcza
 • to surowiec roślinny uprawiany na własnych polach z kontrolą jakości
 • to przedkliniczne i kliniczne badania produkcji wykonywane w zakresie wymogów preparatów leczniczych
 • to wysoko efektywna produkcja spełniająca najwyższe standardy jakości

 • 1991

  drużyna Biolitu liczyła 18 współpracowników laboratorium biogeochemii Instytutu Chemii Sybirskiego Wydziału Rosyjskiej Akademii Nauk (Tomsk), na czele z twórcą i zarządcą firmy Biolit, doktorem nauk chemicznych, profesorem zwyczajnym Rosyjskiej Akademii Nauk Przyrodniczych Walentyną Nikolajewną Burkową.

 • 1998

  Patent na znak towarowy Biolit i uruchomienie produkcji jednego z najbardziej flagowych produktów firmy preparatu Florenta. Jest to ekstrakt wodny z  igieł i pąków jodły białej z zachodniej Syberii.

 • 1999

  Uruchomienie produkcji dla sieci aptecznych pod nazwą Naturalna apteka Syberii.

 • 2006

  Opatentowanie technologi otrzymywania asparaginy (krystaliczna substancja – organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów białkowych) w skoncentrowanym soku łopianu majowego, wykrytej po raz pierwszy przez naukowców Biolitu i udokumentowanie dokonania w pracy naukowej dr. Romana Sergiejewicza Bojewa Badania chemiczne korzenia łopianu jako źródło substancji biologicznie czynnych o działaniu przeciwnowotworowym.

 • 2009 - 2014

  Zakończone powodzeniem kliniczne badania  nad substancjami czynnymi w produktach Mamavit Kompleks stosowanych w praktyce ginekologicznej w terapii niezłośliwych proliferacyjnych procesach kobiecego układu rozrodczego a głównie w łagodnej dysplazji gruczołu sutkowego z uczestnictwem 3500 pacjentek z różnymi formami dysplazji gruczołu piersiowego.
  Badania wykonywane były w ramach międzyresortowego naukowo-praktycznego programu Zdrowie kobiety (Syberyjski Państwowy Uniwersytet Medyczny, Instytut Naukowo-Badawczy Farmakologii ­ Rosyjskiej Akademii Nauk Medycznych, Instytut Naukowo-Badawczy Zdrowia Psychicznego-Rosyjskiej Akademii Nauk, Departament Ochrony Zdrowia ( regionu Tomskiego) i potwierdziły zasadność wdrożenia i stosowania Mamavit Kompleks w praktyce ginekologicznej w terapii niezłośliwych proliferacyjnych procesach kobiecego układu rozrodczego a głównie w łagodnej dysplazji gruczołu sutkowego.

 • 2011

  Wynalezienie technologii i otrzymanie patentu na otrzymywanie wysokozmineralizowanych substancji pozyskiwanych z leczniczego błota osadów dennych jezior z dziewiczych terenów zachodniej Syberii.

  Związki te zawarte w produkcie pod nazwą Esobel i Eplir działają przeciwzapalnie, bakteriobójczo i bakteriostatycznie, biostymulująco, oczyszczająco, osłonowo, wspomagają proces gojenia ran, regenerację komórek, łagodzą dolegliwości bólowe.

 • 2013

  Rekomendacja Ministerstwa Zdrowia RF do stosowania wodnego ekstraktu jodły syberyjskiej w terapiach profilaktycznych dla sportowców, osób obarczonych dużym wysiłkiem fizycznym i umysłowym, dla młodzieży uczącej się i osób w podeszłym wieku.

 • 2015

  Powstaje Biolit Europe i zostaje wyłącznym dystrybutorem produktów rosyjskiej ­marki Biolit na terenie krajów Unii Europejskiej.

Walentyna Nikolajewna Burkowa

Profesor Walentyna Nikołajewna Burkowa – dyrektor generalny Instytutu Naukowo-Badawczego  Biolit  z  Tomska (Rosja), doktor nauk chemicznych, profesor zwyczajny Rosyjskiej Akademii Nauk Przyrodniczych i Członek Komitetu Ekspertyz Efektywności Produktów Zdrowotnych i Technologii Biomedycznej Rady Naukowej Rosyjskiej Akademii Nauk.

Jest autorem ponad 100 prac naukowych, 2 monografii, współautorem 11 patentów (m.in. unikalnej technologii wytwarzania wodnych ekstraktów roślinnych) i  24 receptur leczniczych fitofarmaceutyków.

Laureatka licznych nagród w tym ArchiMed 2002r. za opracowanie programu profilaktycznej i rekonstrukcyjnej medycyny na bazie preparatów  naturalnych produkowanych na ekologicznie czystym Ałtaju.  Szerokie zainteresowanie badaniami klinicznymi syberyjskich naukowców zaowocowało zaproszeniem prof. W. Burkowej do Europy, gdzie  przy udziale rosyjskiej kadry naukowej jest organizatorem szkoleń dla lekarzy, farmaceutów i studentów studiów medycznych. Szkolenia posiadają akredytację Syberyjskiego Państwowego Uniwersytetu Medycznego w Tomsku i są sygnowane przez Ministerstwo Zdrowia Federacji Rosyjskiej. Unikalna pozycja prof. Burkowej w świecie naukowym wiąże z umiejętnością wykorzystania i wdrożenia zaawansowanej wiedzy z zakresu adaptogenów i fitoterapeutyków w praktykę kliniczną na dużą skalę. Koncepcja wykorzystania substancji adaptogennych do przywracania zdrowia była stworzona przez Rosjan i wyprzedziła o 20-30 lat medycynę holistyczną, różniąc się od niej głębszym sięgnięciem do mechanizmów regulacji homeostazy i bardziej naukowym, systemowym podejściem. Prof. Burkowa powołując Instytut Biolit za misję jego przyjęła zarówno stworzenie preparatów wykorzystujących surowce z ekologicznych terenów i unikalne technologie (nie wdrożone na Zachodzie z powodu kosztów) jak i opracowanie kompleksowych procedur leczenia w oparciu o te preparaty. Powstanie każdego produktu poprzedzone jest długoletnimi badaniami specjalistów firmy, które prowadzone są wspólnie z wiodącymi instytutami  naukowymi Syberii. Do stałych partnerów  Instytutu Biolit należą: Instytut Chemii Syberyjskiego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk w Tomsku, Syberyjski Państwowy Medyczny Uniwersytet w Tomsku, który jest strategicznym partnerem Instytutu Biolit, Naukowo-Badawczy Instytut Kardiologii Syberyjskiego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk w Tomsku, Naukowo-Badawczy Instytut Klinicznej i Eksperymentalnej Limfologii Syberyjskiego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk w Nowosybirsku, Instytut Cytologii i Genetyki Syberyjskiego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk w Nowosybirsku, Wschodniosyberyjski Instytut Epidemiologii i Mikrobiologii Rosyjskiej Akademii Nauk w Irkucku, Irkucki Państwowy Uniwersytet Medycznych.

Odkrycia naukowe Instytutu Biolit znalazły uznanie i  zaowocowały współpracą partnerów z Japonii, Izraela, krajów azjatyckich, Gruzji.

Programy badawcze i produkty Biolitu zostały docenione również w Polsce np. na XX i XXI Ogólnopolskim Sympozjum Diabetologicznym oraz XIV i XXV Ogólnopolskim Forum Profilaktyki i Leczenia Otyłości Diabetica Expo 2016  w Toruniu,  jako jedne z  najlepszych w Polsce suplementów naturalnych dla diabetyków. Współpracą zainteresował się również Ślaski Uniwersytet Medyczny – Wydział Farmaceutyczny. W oparciu o wiedzę i preparaty opracowane przez Biolit zostały uruchomione programy fitoterapeutyczne w Klinice Uzdrowiskowej „Pod Tężniami” im. Jana Pawła II w Ciechocinku. Prof. Burkowa brała udział w konferencji Euromlecz 2018 w kontekście badań mikrobioty i wdrożenia preparatu synbiotycznego Biota Complex.

Skuteczność rozwiązań nadzorowanych przez prof. Burkową nie ogranicza się wyłącznie dla ludzi. Po wcześniejszych zastosowaniach w lecznictwie weterynaryjnym przyszedł czas na bardziej egzotyczne wdrożenia. W związku z posiadaniem przez Biolit sprawdzonej praktyki zostało skierowane do instytutu zaproszenie do udziału w konferencji naukowej dla pszczelarzy w styczniu 2018 przy organizacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego Departamentu Rolnictwa i Geodezji, oraz umocnienie współpracy naukowej ze Stowarzyszeniem Pszczelarzy Województwa Kujawsko-Pomorskiego w zakresie ochrony i prewencji zdrowia rodzin pszczelich poprzez stosowanie naturalnych preparatów leczniczych dla pszczół wyprodukowanych przez Instytut Naukowo-Badawczy Biolit.