Rusz się po zdrowie!
Jak dbać o zdrowie swoich stawów?
Być może przytoczymy tu teraz Twój dzisiejszy poranek- budzisz się, sięgasz ręką po telefon- wyłączasz budzik, następnie biegniesz do łazienki, bierzesz szybki prysznic, ubierasz się w pośpiechu – sięgasz po torbę z laptopem i biegniesz do samochodu – tyle ruchu z samego rana!
Jednak aby płynnie i gładko wykonywać KAŻDY ruch począwszy od sięgnięcia po kubek z kawą po intensywne ćwiczenie potrzebna nam jest codzienna praca naszych stawów- stanowiących ruchome połączenia pomiędzy składnikami ludzkiego szkieletu.
Budowa stawów
Każdy staw składa się z następujących elementów: z powierzchni stawowej, jamy stawowej oraz torebki stawowej. Oprócz tych trzech składników, stawy mogą zawierać również kaletki maziowe (np. staw skokowy), wiązadła stawowe ( np. staw kolanowy), łąkotki ( np. staw barkowy), trzeszczki, fałdy oraz kaletki maziowe.
Powierzchnia stawowa w zależności od rodzaju stawu przybiera różny kształt, jednak zwykle stanowi ją główka oraz panewka pokryte chrząstką stawową.
Chrząstka stawowa dzięki temu, że jest elastyczna i niezwykle wytrzymała, pełni rolę amortyzatora naszych kończyn, zapewniając im ochronę przed nadmiernym tarciem czy wstrząsem- jednak niestety, wraz z upływem lat jej właściwości również się zmniejszają, a dodatkowe niewłaściwe i niesprzyjające warunki mogą powodować jej wcześniejsze zużycie.
Torebka stawowa– to tzw. łącznik między końcami kości, otaczająca staw odgradzając go od otoczenia.
Jama stawowa– czyli szczelina wypełniona mazią odpowiadająca za utrzymanie prawidłowego ciśnienia wewnątrzstawowego.
Klasyfikacja stawów
STAWY PROSTE I ZŁOŻONE– to klasyfikacja ze względu na liczbę kości łączących się w stawie
- PROSTE– to te, które łączą tylko dwie kości. Przykład stawu prostego stanowi staw biodrowy
- STAWY ZŁOŻONE– w których tworzeniu bierze udział powyżej dwóch kości. Przykład stawów złożonych stanowią staw łokciowy, czy staw mostkowo- obojczykowy
ZE WZGLĘDU NA KSZTAŁT POWIERZCHNII STAWU m.in:
- KULISTE– stawy wielosiowe, umożliwiające wykonywanie ruchu we wszystkich kierunkach; np. staw barkowy
- KULISTO-PANEWKOWE– wieloosiowe stawy z ograniczonym wykonywaniem ruchu; np. staw biodrowy
- ELIPTYCZNE– inaczej zwane jako staw KŁYKCIOWY np. promieniowo- nadgarstkowy
- ZAWIASOWE– np. stawy międzypaliczkowe
- SIODEŁKOWE– np. staw nadgarskowo- śródręczny kciuka
- ŚRUBOWE– np. część ramienno-łokciowa stawu łokciowego
ZE WZGLĘDU NA LICZBĘ OSI RUCHU:
- JEDNOOSIOWE– gdzie ruch odbywa się wzdłuż jednej osi. Do tego rodzaju stawów zaliczamy stawy obrotowe i zawiasowe
- DWUOSIOWE– gdzie ruch odbywa się wzdłuż dwóch osi. Do tego rodzaju stawów zaliczamy stawy siodełkowe i kłykciowe
- WIELOOSIOWE– gdzie ruch odbywa się wokół trzech osi oraz wokół osi pośrednich. Do tego rodzaju stawów zaliczamy stawy koliste
Jak dbać o stawy?
Jak widzisz z powyższej anatomii w pigułce, ilość połączeń stawowych znajdujących się w naszym ciele jest imponująca a ważność ich roli jest niezaprzeczalna, stąd dbanie o siebie i swój układ ruchu powinno być aspektem naturalnym i niezwykle ważnym w Twoim życiu.
Wyobraź sobie, że musisz zrezygnować z codziennym spacerów, wyjazdów w góry, wyjścia na siłownie, tańca czy innej aktywności fizycznej, którą tak kochasz- Nie tego byś nie chciał!
Więc po pierwsze:
RUSZ SIĘ:
Aktywność fizyczna taka jak codzienny spacer, czy wyjście dwa przystanki wcześniej to wsparcie dla naszych mięśni i stawów. Umiarkowana aktywność fizyczna zapewnia dotlenienie oraz odżywienie naszych mięśni i stawów, a ponadto może zwiększyć objętość tkanki chrzęstnej stawów- tego niezwykle ważnego amortyzatora. A jeżeli cierpisz z powodu kontuzji, ograniczenia ruchu, lub podczas spaceru dostajesz zadyszki- zasięgnij porady fizjoteraputy, który pomoże dostosować ćwiczenia odpowiednie dla Ciebie. Basen, jazda na rowerze, joga, spacer- wybierz co lubisz najbardziej.
JEDZ DOBRZE
I zdrowo. Zadbaj o dobrze zbilansowane składniki odżywcze, dla wsparcia Twojego organizmu i zdrowia stawów. Tłuste mięsa takie jak wieprzowina czy wołowina zamień na chudsze wersje- indyka, dziczyznę czy cięlęcinę. Dodaj do swojego jadłospisu naturalne źródła kwasów Omega 3 – w tym kwas EPA I DHA, a znajdziesz je w tłustych rybach takich jak łosoś, makrela czy śledź. W uzupełnieniu tej diety pomoże Ci również Pantobiol 2 + od Biolit Europe na bazie sproszkowanego poroża jelenia szlachetnego wraz z roślinami adaptogennymi z terenów czystego Ałtaju.
Zadbaj o odpowiedni poziom witaminy D3– dla zdrowia swoich mięśni; wartość minimalna tej witaminy wynosi 30ng/ml. Do swojego jadłospisu możesz dodać też takie składniki jak cynamon cejloński wykazujący korzystne właściwości w przebiegu stanów zapalnych- w tym obejmujących stawy, czosnek, warzywa i owoce bogate w witaminę C– niezbędnego składnika dla syntezy kolagenu. Do warzyw i owoców zawierających duże ilości witaminy C zaliczamy m.in. szpinak, paprykę czerwoną, pietruszkę, pomarańcze, kiwi, grapefruit, dziką różę i rokitnik.
W kontekście diety i ruchu warto wspomnieć, że te dwie składowe przyczyniają się do zachowania prawidłowej masy ciała. A pamiętaj! Im większa masa ciała- tym większy ciężar dla naszych stawów i większe narażenie na kontuzję oraz ich szybsze ‘’zużycie’’. Każdy z nas wchodząc w góry z ciężkim plecakiem czuje ten nadmiar bagażu na swoich kolanach- wyobraź sobie teraz jakie to obciążenie dla organizmu chodzić z taką ilością bagażu codziennie. Ponadto tkanka tłuszczowa to aktywny narząd wydzielający cytokiny prozapalne, które mogą przyczynić się do rozwoju niechcianych chorób narządu ruchu, warto więc dbać o nieprzekraczanie niezdrowej granicy i w razie potrzeby skorzystać z pomocy specjalisty- dietetyka czy terapeuty żywieniowego.
POMYŚL O SUPLEMENTACJI
Wybieraj mądrze i kompleksowo, tak aby całościowo zadbać o swój organizm.
Natura w tym zioła stanowią dla nas źródło witamin i minerałów w dawce bezpiecznej- dobranej przez nie same! Im trudniejsze warunki otaczające roślinę, tym więcej dobrodziejstwa dla Naszego organizmu, gdyż roślina aby przetrwać musi wytworzyć więcej związków odżywczych aby być silna i wytrzymała.
Instytut Biolit od ponad 30 lat rozwija się i tworzy nowe produkty oparte na naturalnych ekstraktach z roślin leczniczych z czystych terenów Ałtaju, które są z powodzeniem stosowane dla zachowania zdrowia organizmu. A dla utrzymania zdrowia stawów Biolit Europe proponuję gamę produktów Esobel – opartych na unikalnym składzie kompleksów soli ze złóż jezior syberyjskich.
Gama Esobel to kompleksowe rozwiązanie wspomagające organizm od wewnątrz- dzięki suplementowi Esobel Art i dla łagodzenia dolegliwości zewnątrz – Esobel krem.
CO CO NAS WYRÓŻNIA?
To przede wszystkim unikalny skład i pochodzenie produktu. Esobel Art. to produkt na bazie ekstraktu z chrząstki głowonogów ( stanowi naturalne źródło glukozaminy, siarczanu chondroityny, kwasu hialuronowego), ekstraktu z korzeni łopianu, kadzidłowca, w połączeniu z pierwiastkami takimi jak mangan i molibden z koncentratu solanki jeziora Szira w Syberii.
Siarczan chondroityny to naturalny związek występujący w chrząstce ludzkiej i macierzy pozakomórkowej. Wraz z wiekiem, przez uszkodzenia mechaniczne czy przeciążenia dochodzi do tzw. zużycia chrząstki, stąd przyjmowanie tego składnika z zewnątrz zwłaszcza w połączeniu z glukozaminą może korzystnie wpływać na utrzymanie dobrej kondycji i elastyczności stawów. Ponadto uważa się, że przyjmowanie chondroityny i glukozaminy może promować wytwarzanie endogennych glikozaminoglikanów poprzez chondrocyty tym samym działać wspomagająco w przebiegu stanów zapalnych stawów, i łagodzić dolegliwości bólowe.
Kwas hiauronowy – stanowi podstawowy składnik mazi stawowej, zapewniającej zmniejszenie tarcia między panewkami. Im mniej mazi stawowej tym zwiększone ocieranie panewek o siebie, co powoduje podrażnienia zakończeń nerwowych a w konsekwencji ból podczas wykonywania ruchu. Naturalny kwas hialuronowy w połączeniu ze składnikami produktu Esobel Art, może przyczynić się utrzymania prawidłowej kondycji mazi stawowej tym samym zapewniając komfort podczas ruszania!
Żywica kadzidłowa indyjskiego- Boswellia – cudowna roślina dla zdrowia stawów. Związki aktywne tej rośliny wykazują korzystne właściwości w przebiegu stanów zapalnych w tym w problemach z artrozą, czy układem pokarmowym. Dzięki jej korzystnym właściwością łagodzącym dolegliwości bólowe Boswelia od dawna wykorzystywana jest w wspomaganiu narządów ruchu, jelit, i jest bardzo znana w tradycyjnej medycynie indyjskiej zwanej Ajurweda.
Mangan i molibden pozyskane w postaci naturalnych minerałów z czystego jeziora Shira na Syberii, w połączeniu z glukozaminą stanowią doskonałe składniki odżywcze dla naszych stawów i kości, a do tego ekstrakt korzenia łopianu majowego dla wsparcia układu pokarmowego, kości i poziomu glukozy.
POMYŚL O ZDROWIU!
Jeśli dbasz o siebie, jesteś osoba aktywną, lub odczuwasz skutki starzenia się organizmu, dodaj do swojej diety suplement Esobel Art. i zrób coś dobrego dla utrzymania zdrowia mięśni i stawów.
A do kieszeni lub plecaka włóż:
ESOBEL krem – z siedmiopalecznikiem błotnym nagrodzony w Polsce w 2018 r na Międzynarodowym Sympozjum Diabetologicznym Diabetica Expo w Toruniu.
Na wycieczki, zakwasy, przeciążenie, łagodzenie dolegliwości bólowych- poznaj właściwości związków huminowych jezior syberyjskich. Ich połączenie z ekstraktem z siedmiopalecznika błotnego stanowi doskonałe rozwiązanie łagodzące w przebiegu stanów zapalnych, urazów czy uczucia nadwyrężenia.
Wszedłeś na szczyt i czujesz tego konsekwencje? Posmaruj się Esobelem.
Siedmiopalecznik błotny dzięki zawartości m.in garbników, kwasów: chinowego, galusowego, katechinowego, izowalerianowego, izomasłowego, glikozydom fenolowym, kwercetynie wykazuje korzystne właściwości łagodzące, ściągające i przeciwobrzękowe.
Po aktywności fizycznej, podczas uczucia nadwyrężenia lub dla pielęgnacji mięśni i stawów– stosuj Esobel krem. Wyciśnij z tuby niewielką ilość kremu i nanieść na wybraną okolicę ciała, następnie wcieraj preparat równomiernie ruchami masującymi przez kilka minut. Po aplikacji, dla lepszego efektu, można zastosować ciepły kompres. Stosować najlepiej wieczorem lub dwa razy dziennie (rano i wieczorem) i poczuj ulgę.
Produkty do stawów od BIOLIT
Jak widzicie sposobów na utrzymanie zdrowia naszych stawów jest wiele, a ich zastosowanie nie jest szczególnie skomplikowane. Swobodne poruszanie się jest jednym z kluczowych elementów zapewniających nam dobry nastrój i uczucie komfortu! Spraw aby prośba o podanie czegoś ze stołu towarzyszyła Ci tylko z chwilowego lenistwa, a nie ze zdrowotnej konieczności. Dbaj o zdrowie i ciesz się komfortowo tak długo jak tylko możesz.
Źródła wiedzy:
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- Bogna Grygiel-Górniak 1 , Adam Thiem 1, 2, Włodzimierz Samborski1. Znaczenie witaminy D w układowych chorobach tkanki łącznej. Varia Medica 2021 tom 5, nr 1, strony 91–99.
- Mirza Muhammad Fahd Qadir 1 2 , Attya Bhatti 3 , Muhammad Usman Ashraf 4 , Mansur Abdullah Sandhu 5 , Sidrah Anjum 4 , Peter John . Immunomodulatory and therapeutic role of Cinnamomum verum extracts in collagen-induced arthritic BALB/c mice. 2018 Feb;26(1):157-170.
- Seyedeh Parisa Moosavian 1 2 , Zamzam Paknahad 1 2 , Zahra Habibagahi 3 4 , Mohammadreza Maracy The effects of garlic (Allium sativum) supplementation on inflammatory biomarkers, fatigue, and clinical symptoms in patients with active rheumatoid arthritis: A randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Phytother Res. 2020 Nov;34(11):2953-2962.
- Nicholas N. DePhillipo, MS, ATC, CSCS,*† Zachary S. Aman, BA,† Mitchell I. Kennedy, BS,† J.P. Begley, MD,* Gilbert Moatshe, MD, PhD,†‡§ and Robert F. LaPrade, MD, PhD*†. Efficacy of Vitamin C Supplementation on Collagen Synthesis and Oxidative Stress After Musculoskeletal Injuries: A Systematic Review. Orthop J Sports Med. 2018 Oct; 6(10): 2325967118804544.
- Agnieszka Jasik, Marek Tałałaj. Otyłość a choroba zwyrodnieniowa stawów. Postępy Nauk Medycznych 5b/2013, s. 14-18.
- Traczyk W., Fizjologia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
- Sylwia Gugała-Mirosz. Dieta RZS w punktach
Powyższy materiał nie stanowi porady o charakterze medycznym, stanowi wyłącznie treść informacyjną i w rozumieniu obowiązujących przepisów prawnych nie może być traktowany jako specjalistyczna porada medyczna, diagnoza lub instrukcja w zakresie leczenia; ponadto nie może stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.