Prawidłowe trawienie, a korzeń łopianu

Łopian większy (Arctium lappa), a dokładniej korzeń łopianu, wspiera naturalną odporność ustroju, działa odtruwająco na cały organizm, przyśpiesza wydalanie toksyn i oczyszcza krew.

Łopian większy pobudza działanie niektórych narządów, poprzez zwiększanie ilości wytwarzanego soku żołądkowego, a także żółci w wątrobie oraz enzymów proteolitycznych w trzustce oraz usprawnia ich przepływ do dwunastnicy co ułatwia trawienie i przyswajanie pokarmów. Zwiększa również przesączanie w kłębuszkach nerkowych i hamuje resorpcję zwrotną, w wyniku czego wzrasta dobowa ilość wydalanego moczu. Działa również słabo napotnie. Poprawia przemianę materii przyśpieszając usuwanie z organizmu jej szkodliwych produktów, a także działają słabo przeciwcukrzycowo.

Działanie łopianu większego znane jest także w dermatologii przy przewlekłym i uporczywym przebiegu niektórych ropnych zakażeń skóry. Posiada także zdolności stymulujące wzrost nowych komórek tkanki łącznej i w związku z tym przyspiesza gojenie się owrzodzeń w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. W korzeniu łopianu wykryto substancję β -Sitosterol, co uzasadnia jego stosowanie w przypadku przerostu gruczołu krokowego. β-Sitosterol jest podstawowym składnikiem mieszanki fitosteroli, które są stosowane w leczeniu przerostu prostaty.

Prozdrowotne właściwości korzenia łopianu

Przyroda obdarzyła łopian cennymi prozdrowotnymi właściwościami. Korzeń łopianu posiada unikatowy skład: olejek eteryczny, tłuszcze roślinne z zawartością kwasów tłuszczowych nasyconych, polisacharydy-inulina(do 45%), kwas kawowy i chlorogenowy (kwas fenolowy o silnym działaniu przeciwutleniającym), związki garbnikowe, związki goryczkowe, śluz. Korzeń łopianu jest bogaty w witaminy (witamina C, rutyna, karotenoidy). Łopian zawiera sole mineralne, makro i mikroelementy: cynk, żelazo, tytan, bor, wanad. W wyciągach korzenia łopianu obecne są substancje białkowe (do 12%), lignany (arktyna), metaloenzym urykaza, który uczestniczy w rozpuszczaniu soli kwasu moczowego w dnie moczanowej.

Lignany są idealnym uzupełnieniem diety. Regulują gospodarkę hormonalną, zwłaszcza gospodarkę hormonalną kobiet, która zmienia się na przestrzeni życia, jest wrażliwa na szereg czynników i łatwo o jej rozchwianie. To cenne lignany utrzymują prawidłową gospodarkę hormonalną poprzez zdolności do regulacji poziomu estrogenów (uzupełniania niedoboru lub hamowania ich nadmiernej aktywności). Posiadają silne właściwości antyoksydacyjne, antynowotworowe. Ze względu na antyoksydacyjne właściwości, jak dowodzą badania, wykazuje od 4 do 5 razy silniejsze właściwości antyoksydacyjne niż powszechnie stosowana witamina E, uznana za jeden z najlepszych przeciwutleniaczy oraz witamina C, amerykańska agencja do spraw leków i żywności FDA (Food and Drug Administration) zaleca spożywanie fitoestrogenów jako czynnika redukującego ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową serca i miażdżycę naczyń krwionośnych.