Liofilizacja i ekstraktacja surowca roślinnego

Skuteczność i bezpieczeństwo produktów związanych z jakością wytwarzanego surowca zielarskiego jest nadrzędną wartością firmy Biolit. Kontrola oraz dbałość o produkt na każdym etapie produkcji przy zastosowaniu surowca z uprawy opartej na metodach organicznych stanowią o zdrowym i doskonałym produkcie. W procesie wytwarzania suplementów i kosmetyków towarzyszą bezpieczne i pożądane metody liofilizacji i ekstraktacji surowca roślinnego.

Liofilizacja jest jednym z najdoskonalszych i najbardziej zachowawczych procesów suszenia żywności. Polega na usuwaniu wody z zamrożonych produktów na sublimacji lodu, czyli przejścia w stan pary z pominięciem fazy ciekłej. Żywność liofilizowana jest odwadniana poprzez usunięcie od 70% do 96% wody. Proces odbywa się przy znacznie obniżonym ciśnieniu co minimalizuje ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji przy udziale utleniającego wpływu powietrza czy aktywności drobnoustrojów. Utrwalanie substancji organicznych tą metodą pozwala ochronić produkt przed zepsuciem, zachować naturalny smak, aromat, wygląd i kolor oraz pełną wartość odżywczą produktów.

Produkt liofilizowany może  stanowić cenny element zdrowej diety, co związane jest nie tylko z jego trwałością, ale także wysoką wartością odżywczą.

Ekstraktacja surowca roślinnego

Ekstrakty roślinne to surowce otrzymywane z roślin za pomocą ekstrakcji wodą, alkoholami, glikolami lub olejami. Ekstraktacja polega na selektywnym rozpuszczaniu i wyizolowaniu z mieszanki ciał czynnych. Procesowi ekstraktacji poddaje się surowce roślinne z kwiatów, liści, kory, owoców lub korzeni, które są prawidłowo rozdrobnione, suche lub świeże, odpowiednio wcześniej przygotowane. Ekstrakty mogą mieć formę płynną lub występować w formie proszku. Ekstrakty roślinne to cenne składniki aktywne produktu do suplementacji oraz produktu kosmetycznego. Spełniają wiele zadań, a najważniejsze to te, że spowalniają procesy starzenia, eliminują wolne rodniki, nawilżają skórę, likwidują przebarwienia, łagodzą podrażnienia, poprawiają koloryt i napięcie skóry.

Najcenniejsze substancje czynne w ekstraktach roślinnych to polifenole w tym flawonoidy i lignany oraz witaminy, fitosterole, karotenoidy. Polifenole w diecie uważane są za substancje korzystne dla zdrowia człowieka i przypisuje im się działanie przeciwnowotworowe oraz ochronne przeciwko chorobom układu krążenia. Fitosterole, czyli sterole roślinne, spożywane w odpowiednich ilościach mogą wpływać na prawidłowy poziom cholesterolu. Do surowców bogatych w przyswajalne fitosterole należą: korzeń łopianu, nasiona łopianu, wierzbownica, kozieradka, czarnuszka, pokrzywa, nasiona dyni, olej z dyni, olej łopianowy, olej rokitnikowy, olej lniany, olej sezamowy, olej winogronowy, olej czarnuszkowy, kwiatostan sosny, pęki sosny syberyjskiej, rdest ptasi, brzoza brodawkowata, osika, pędy i kwiaty głogu, dzika róża, kwiaty i pędy jarzębiny, korzeń i ziele babki większej, i lancetowatej, krwawnik pospolity, mniszek lekarski, kwiat nagietka, przywrotnik pospolity, listownica, aralia wysoka, żeń-szen, różeniec górski, eleuterokok kolczasty i inne.

Firma Biolit posiada różnorodną linię produktów bogatych w te surowce np. preparaty: Toksidont maj, Nasiona łopianu, Klimaton plus, Urobiol, Tonizyd, Achillan, Polikawin, Wienorm i inne. Karotenoidy należą do naturalnych przeciwutleniaczy. Karotenoidy są głównym dietetycznym źródłem witaminy A u człowieka. W przewodzie pokarmowym powstaje retinal, który następnie jest przekształcany do retinolu. Podstawowym źródłem karotenoidów w pożywieniu człowieka są żółto oraz czerwono zabarwione warzywa i owoce oraz ciemnozielone warzywa liściaste. Cennym źródłem karotenoidów jest olej rokitnikowy proponowany przez firmę Biolit. Olej rokitnikowy przyczynia się do zachowania zdolności trawienia, oraz wspiera metabolizm. Stanowi środek dla zachowania prawidłowej pracy układu sercowo-naczyniowego. Pomaga utrzymać zdrową skórę. Pomaga w zachowaniu prawidłowej błony śluzowej oka i ust oraz błony śluzowej pochwy. Przyczynia się do naturalnej ochrony organizmu oraz wspiera system odpornościowy.

Substancje aktywne zawarte w ekstraktach ziołowych stosowane w kosmetykach w odpowiednim zestawieniu z surowcami podstawowymi (np. tłuszczami, olejami i woskami) odpowiadają za docelowe działanie danego preparatu. Pomagają walczyć z pękającymi naczynkami, trądzikiem, defektami skóry, likwidować stany zapalne oczu, skóry głowy oraz łupież, likwidować szorstkość skóry, nadmierną potliwość i grzybicę, wzmacniać paznokcie, nawilżać odwodnioną skórę, działać przeciwzmarszczkowo.

Kosmetyki firmy Biolit ze względu na zawartość substancji aktywnych charakteryzują się dużym potencjałem skuteczności.

Jakość dla firmy Biolit to również poszanowanie zasad ochrony środowiska i zachowania zrównoważonego rozwoju dla dziedzictwa przyszłych pokoleń.

 

Szanowni Państwo!
Powyższy materiał nie stanowi porady o charakterze medycznym, stanowi wyłącznie treść informacyjną i w rozumieniu obowiązujących przepisów prawnych nie może być traktowany jako specjalistyczna porada medyczna, diagnoza lub instrukcja w zakresie leczenia; ponadto nie może stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.