Łopian – właściwości, zastosowanie

Łopian - właściwości, zastosowanie

Łopian — ogólne informacje

Łopian to roślina należącą do gatunku astrowatych, rosnąca na terenach całej Polski, gdzie można spotykać głównie trzy odmiany tej rośliny: łopian większy, pajęczynowaty i mniejszy. Roślinę można spotkać również na umiarkowanych terenach w całej Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej, a nawet na Syberii. Łopian jest nazywany potocznie „rzepem” lub „dziadem” ze względu na to, że łatwo przyczepia się do ubrań, butów czy sierści zwierząt. Ta niezwykła roślina już od czasów starożytnych jest wykorzystywana w celach leczniczych. Często jest jednak traktowana jako niechciany chwast, warto jednak poznać jej właściwości, zanim pozornie się ją oceni. Właściwości lecznicze łopianu, a przede wszystkim jego korzenia, są wykorzystywane w medycynie naturalnej, jak i w kosmetyce.

Wygląd łopianu

Łopian większy (Arctium lappa), jest najbardziej popularną odmianą, dużą rośliną zielną, szeroko się rozrastającą. W pierwszym roku wegetacji tworzy różyczkę liściową dużych liści, dopiero w drugim roku z korzenia wyrasta łodyga kwiatowa, która może osiągnąć nawet do 2 metrów. Kwiaty łopianu zebrane są w koszyczki. Koszyczki w górnej części łodygi tworzą wiechę. Charakterystyczną cechą tej rośliny jest to, że koszyczki mają od zewnątrz zielone, haczykowate łuski okrywy, a ich wewnętrzna warstwa posiada charakterystyczny fioletowy kolor. Korzeń tej rośliny jest gruby i mięsisty, białej barwy korzeń łopianu dochodzi do 0,5 metra długości, jest silnie rozgałęziony. To właśnie korzeń tej rośliny jest najczęściej wykorzystywany w medycynie.

Właściwości łopianu

Łopian od stuleci jest wykorzystany jako naturalne lekarstwo, dlatego warto wiedzieć jakie składniki się w nim znajdują i dlaczego tak dobrze wpływają na organizm. Roślina ta zawiera wiele składników zwanych antyoksydantami. Są w niej olejki eteryczne, fitosterole (sterole roślinne), liczne kwasy organiczne, dużo substancji białkowych i inuliny (cukru zapasowego), sole mineralne (głównie związki siarki i fosforu).

W roślinie również nie brak witamin A, C i E. Związki poliacetylenowe, czyli związki o działaniu antybiotycznym, powodują, że łopian warto zażyć przy różnego rodzaju przeziębieniach czy infekcjach, warto również sięgnąć po łopian, używając farmakologicznego antybiotyku, ponieważ pomoże on odtruć organizm. Ponadto roślina łopianu wykazuje również działanie żółciopędne, bakteriobójcze, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i łagodzące.

Zastosowanie łopianu

Składniki zawarte w korzeniu łopianu wykazują działanie żółciopędne, co pomaga w wydzielaniu żółci, reguluje w ten sposób prace układu pokarmowego. Wyciąg z tego zioła również zwiększa wydzielanie soku żołądkowego oraz enzymów trawiennych, dzięki temu ułatwia trawienie i przyswajanie pokarmów. Można go również stosować w lekko nasilonych nieżytach przewodu pokarmowego.
W łopian powinny zaopatrzyć się również osoby zmagające się z cukrzycą. Właściwości korzenia pomogą przywrócić odpowiednią florę bakteryjną i zmniejszyć poziom cukru, dzięki dwom ważnym składnikom, a mianowicie inulinie i kwasom arktygenowym. Inulina zawarta w roślinie pomaga znormalizować glikemie, a kwas arktygenowy w naturalny sposób wspomaga wydzielanie insuliny.
Łopian posiada również działanie moczopędne, jak i napotne, co oznacza, że jest on wskazany dla osób, które chcą oczyścić swój organizm ze szkodliwych substancji i niepotrzebnych produktów przemiany materii. Roślina pomaga pozbyć się wszelkich toksyn z organizmu, dlatego jest również wskazana dla osób borykających się z problemami takimi jak: egzema, trądzik, ropień czy łuszczyca.
Znajdujące się w łopianie lignany, posiadają działanie łagodzące stan zapalny, czyli również ból, z tego powodu często jest składnikiem niektórych leków i środków zielarskich. Sok czy wywar z tej rośliny właśnie dlatego jest wskazany na różnego rodzaju dolegliwości bólowe, jak i bóle reumatyczne.
Wiele kosmetyków naturalnych również zawiera korzeń łopianu, ponieważ hamuje on wydzielanie sebum. Pomaga on powstrzymać wypadanie włosów spowodowane łupieżem czy łojotokiem. Warto go używać do płukania włosów, ponieważ świetnie je zregeneruje i wzmocni cebulki. Roślina pomaga również na problemy skórne, wspomaga leczenie trądziku, wyprysku, czyraków i świądu skóry.

 

Naturalne, gotowe produkty z łopianu większego

NASIONA ŁOPIANU

Produkt utrzymuje prawidłowy proces trawienia, wspomaga zachowanie naturalnej odporności organizmu dla utrzymania zdrowia górnych dróg oddechowych oraz pomaga utrzymać zdrową skórę. W składzie produktu znajdują się rozdrobnione nasiona łopianu większego (Arctium lappa).

Substancje czynne w nim zawarte to lignany, glikozydy, arktyina, arktygenina. Zawierają kwasy fenolowe i kwasy tłuszczowe, w tym glicerydy o charakterze nienasyconym oraz witaminy A i B2. Badania kliniczne nad produktem przeprowadzono w Syberyjskim Uniwersytecie Medycznym w Tomsku.

OLEJ ŁOPIANOWY Z WITAMINĄ A I E

Olej łopianowy z witaminami A i E zasila od korzeni do końców włosów, wspomaga w kontroli powstawania łupieżu, pomaga zachować odpowiednia kondycje skóry (przy suchości czy wrażliwości), pomaga zachować prawidłową kondycję rzęs i brwi (przy kruchości, suchości, oraz ich utracie), pomaga zachować odpowiednią objętość włosów. W składzie produktu znajdują się: olej roślinny, ekstrakt z korzenia łopianu, witaminy A i E.

Olej łopianowy z witaminami A i E zapobiega powstawaniu łupieżu, nadaje połysku i jedwabistości włosom. Witamina C w nim zawarta uszczelni strukturę włosów i poprawi ich warstwę ochronną, w związku z tym będą one mniej podatne na niszczące działania czynników zewnętrznych.

TOKSIDONT MAJ PLUS

Toksidont maj plus to wodny ekstrakt z korzenia łopianu majowego. Jest to wyjątkowy produkt, gdyż zawiera asparaginę, pierwszy raz odkrytą w tej roślinie w skoncentrowanym soku z majowego łopianu przez naukowców z Instytutu Biolit w Tomsku. Poza tym w skład tego produktu wchodzą następujące substancje: Polisacharyd inulina, proteiny, eteryczny olejek bardanowy, kwas fenolowy, kwasy palmitynowy i stearynowy, sitosterol, stigmasterole, fitosterole i wiele innych.

Substancje czynne wodnego wyciągu korzenia łopianu działają w układzie limfatycznym i krwi, wiążąc nierozpuszczające się w wodzie związki toksyczne i metale ciężkie, doprowadzając do wodorozpuszczalnych substancji i usuwając je przez nerki na zewnątrz. Substancje czynne wspomagają syntezę witaminy D3 i transportują wapń do kości, aby były zdrowe.

 

Szanowni Państwo!
Powyższy materiał nie stanowi porady o charakterze medycznym, stanowi wyłącznie treść informacyjną i w rozumieniu obowiązujących przepisów prawnych nie może być traktowany jako specjalistyczna porada medyczna, diagnoza lub instrukcja w zakresie leczenia; ponadto nie może stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.