Krwawnik pospolity to bylina o charakterystycznych białych kwiatach należąca do rodziny Astrowatych. Występuje powszechnie na terenach Europy i Azji na łąkach, pastwiskach oraz brzegach lasu; gatunek ten spotykany jest również w Ameryce Północnej i Australii.
Krwawnik pospolity od wieków skutecznie wykorzystywany jest w utrzymaniu zdrowia przewodu pokarmowego, w ginekologii, dermatologii i dla zachowania zdrowia układu oddechowego.
Surowiec zielarski czyli kwiat oraz ziele krwawnika zawdzięcza je związkom aktywnym takim jak:
To właśnie te składniki znajdują swoje zastosowanie w utrzymaniu zdrowia wielu obszarów organizmu.
To najczęstszy obszar zastosowania tej rośliny. Dzięki zawartości garbników, związków gorzkich i składników olejku- krwawnik pospolity wykazuje właściwości ściągające, żółciopędne, oraz pobudzające łaknienie.
Ziele krwawnika w pracach i literaturze naukowej opisywane jak jako roślina o korzystnych właściwościach łagodzących w przebiegu stanów zapalnych i skurczach przewodu pokarmowego, w niestrawności, w normalizacji procesów żółciowych oraz dla prawidłowego apetytu.
Badania przesiewowe potencjału ochronnego dla przewodu pokarmowego wykazały, że wodny wyciąg z A. millefolium wykazał wysoką skuteczność w ochronie błony śluzowej żołądka przed zmianami wywołanymi przez czynniki drażniące takimi jak alkohol czy kwas octowy.
Obfite i bolesne miesiączki zawsze wymagają diagnostyki. Stwierdzenie ‘’taka Pani uroda’’ już dawno powinno odejść do lamusa. Normalnym zjawiskiem jest uczucie dyskomfortu i osłabienia podczas menstruacji, jednak silne skurcze wymagają odpowiedniego działania.
Zielem krwawnika. Badanie kliniczne przeprowadzone w 2013r.w Islamic Azad, Toyserkan Branch w zachodnim Iranie, wykazało, że krwawnik pospolisty może być skutecznym dodatkiem w zdrowym żywieniu dla łagodzenia dyskomfortu w pierwotnym bolesnym miesiączkowaniu. Liście krwawnika i ich związki czynne ponadto wykazują korzystne właściwości w przypadku obfitego krwawienia. Chcesz wesprzeć swój organizm aby cieszyć się komfortem podczas menstruacji? Dodaj do swojej diety ziele krwawnika.
Dzięki zawartości m.in flawonoidów ( w tym kwercytyna i luteolina) oraz seskwiterpenów w literaturze i pracach naukowych opisywane są właściwości łagodzące tej rośliny w stanach zapalnych układu oddechowego i dla zachowania odpowiedniej odporności tych obszarów.
Flawonoidy w tym kwercytyna posiadają korzystne właściwości dla zachowania prawidłowego stanu naczyń włosowatych. Dodatkowo należy wspomnieć, że dieta bogata w te związki, wpływa na zachowanie zdrowia układu krążenia, zachowania prawidłowego ciśnienia krwi oraz odpowiedniej elastyczności naczyń krwionośnych.
W przetwórstwie zielarskim występuje wiele mieszanek z zawartością ekstraktu z krwawnika stosowanych w pielęgnacji skóry i błon śluzowych, w tym narządów rodnych. W literaturze i pracach naukowych opisywane są również właściwości wspomagające krwawnika w pielęgnacji ran, trądziku i dla zachowania dobrej kondycji skóry.
Jak widać krwawnik lekarski to niezwykła roślina wykazujący wpływ na wiele obszarów naszego organizmu. W zależności od zastosowanej metody ekstraktacji, terenu pochodzenia i warunków wzrostu, różnić się będzie jej możliwy potencjał. Wybierając roślinę dla siebie, warto sprawdzić z jakiego źródła pochodzi aby cieszyć się jej niezwykłą mocą.
Szanowni Państwo!
Powyższy materiał nie stanowi porady o charakterze medycznym, stanowi wyłącznie treść informacyjną i w rozumieniu obowiązujących przepisów prawnych nie może być traktowany jako specjalistyczna porada medyczna, diagnoza lub instrukcja w zakresie leczenia; ponadto nie może stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.
Krwawnik źródła wiedzy:
Neurogastroenterol Motil. 2012 Feb;24(2):164-71, e90. doi: 10.1111/j.1365-2982.2011.01827.x. Epub 2011 Dec 12.
J Pediatr Adolesc Gynecol . 2015 Oct;28(5):402-4.