Czy świat roślin komunikuje się?

W wielu krajach wierzono, że muzyka poprawia samopoczucie i wzrost roślin oraz przyczynia się do najbardziej obfitych zbiorów. Jednak dopiero w XX wieku dowody na wpływ muzyki na rośliny uzyskano w wyniku eksperymentów przeprowadzonych w ściśle kontrolowanych warunkach przez niezależnych badaczy z różnych krajów.

 

Badania w Szwecji w latach 70.: Naukowcy ze Szwedzkiego Towarzystwa Muzykoterapeutycznego odkryli, że plazma komórek roślinnych porusza się znacznie szybciej pod wpływem muzyki. Badania w USA w latach 70.: Dorothy Retelleck przeprowadziła całą serię eksperymentów, w wyniku których ujawniono wzorce związane z dawkami narażenia na dźwięk przez rośliny, a także z określonymi rodzajami wpływowej muzyki.

Z kolei niemiecki leśniczy Peter Wolleben w swojej książce „Sekretne życie drzew” pisze, że drzewa rozmawiają ze sobą i odwołuje się do pracy Australijki Moniki Galliano. Odkryła, że ​​korzenie grochu i kukurydzy, gdy znajdą wodę, emitują sygnały o częstotliwości około 220 Hz, a same uginają się w kierunku podobnych dźwięków – co oznacza, że ​​jakoś je słyszą. Wolleben sugeruje również, że drzewa wymieniają sygnały elektryczne przez zrośnięte korzenie.

Cały system biocenozy planety Ziemia,  w którym żyjemy i który komunikuje się ze sobą, tworzy zależności symbiotyczne. Dziś nauka poszła już dalej i mówi o Wood-Wilde- Web(sieciach mikoryzowych) rosnących wokół i wewnątrz korzeni. Grzyby to swoista sieć informacyjna, pomagają roślinom komunikować się, ale może to robić dla własnych celów i tu możemy zwrócić uwagę na grzyby rosnące na drzewach, będące w symbiozie z nimi i realizujące własna strategię mediacyjną. Do takich należy huba brzozowa- czaga. W XVI-XVII wieku Rosjanie leczyli choroby onkologiczne chagą, zapalenie żołądka i wrzody, gruźlicę, choroby serca, wątroby i innych narządów wewnętrznych. W 1968 r. noblista Aleksander Sołżenicyn opisał spożycie  chagi w swojej powieści Oddział Onkologiczny:  wspomina się w nim, że mieszkańcy regionów syberyjskich, którzy ze względów ekonomicznych, zamiast herbaty i kawy, parzą chagę, w ogóle nie chorują na raka.

Kilka lat po publikacji naukowcy z różnych krajów zaczęli angażować się w dogłębne badania nad leczniczymi właściwościami grzyba brzozowego. Do tej pory nie można powiedzieć, że wszystkie właściwości chagi zostały zbadane i zarejestrowane, ale nawet wiedza, która została już uzyskana, wystarczy, aby zrozumieć, że jest to naprawdę wyjątkowy grzyb żyjący w zależności symbiotycznej z brzozą, który pomaga przywrócić zdrowie i zapobiegać wielu chorobom. Rośliny, grzyby, drzewa są wielkim uzdrowicielem wszystkich czasów i narodów. Czują, są wrażliwe na energie dźwięków i zawierają więcej tajemnic niż odkryć.

mgr Halina Jurkowska Biolit Europe sp. z o.o.

Szanowni Państwo!
Powyższy materiał nie stanowi porady o charakterze medycznym, stanowi wyłącznie treść informacyjną i w rozumieniu obowiązujących przepisów prawnych nie może być traktowany jako specjalistyczna porada medyczna, diagnoza lub instrukcja w zakresie leczenia; ponadto nie może stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.