Ciekawostki na temat topoli

 Topola na przestrzeni ewolucji : 10 interesujących ciekawostek na temat topoli

  1. Wśród ludów słowiańskich topola – gatunek drzewa z rodziny wierzbowatych (Salicaceae) oraz osika była uważana za magiczne, drzewo, z którego wytwarzano amulety i stosowano je pomocniczo przy wielu chorobach. Korę i młode  gałęzie drzewa uzdrowiciele  stosowali przy gorączce i stanach zapalnych.
  2. Mówi się, że po raz pierwszy ludzie zauważyli zalety kory topoli obserwując leśne zwierzęta. Zające, bobry, jelenie, potężne żubry, łosie – wszyscy są wielkimi miłośnikami gorzkiej kory topoli. I wszystkie wyróżniają się wytrzymałością, w tym długotrwałe zimno. Faktem jest, że kora topoli jest magazynem pierwiastków śladowych, które zwiększają odporność organizmu, takich jak: cynk, żelazo, miedź, brom, molibden. Kora topoli jest również bogata w przydatne glikozydy: salicynę, tremulacynę, populinę. Zawiera olejki eteryczne, kwasy organiczne, garbniki.
  3. Nasi przodkowie aktywnie wykorzystywali antyseptyczne właściwości kory topoli i kory osiki. W dawnych czasach, aby pozbyć się szkodliwych drobnoustrojów do wanny dodawano zwykle kiszoną kapustę, solone grzyby, gałązki osiki lub kłody. Beczki do kiszenia były również wykonane z desek osikowych, aby produkty nie ulegały nadtlenieniu. Produkty sypkie, mleko, miód, olej roślinny, wodę przechowywano w osikowych pojemnikach, a ponadto wykonywano również ‘’osikowe’’ naczynia do zagniatania ciasta. Wszystko to dlatego, że topola zawiera substancje niszczące bakterie gnilne, dzięki czemu produkty mające kontakt z osiką dłużej zachowują świeżość.
  4. O tym, że nasi przodkowie wiedzieli o przeciwdrobnoustrojowych właściwościach osiki, można przeczytać w słowniku Dahla: „Jeśli zęby są chore, wycinają z kory trójkąt, pocierają dziąsła aż do krwi, a potem ponownie nakładają korę do pierwotnego miejsca. W ten sam sposób uśmierzają ból przy oparzeniach, skaleczeniach.
  5. Rdzenne plemiona syberyjskie piły herbatę z naparem z kory osiki i dodawały sproszkowaną korę osiki do żywności.
  6. W medycynie ludowej korę osiki stosowano przy chorobach stawów, reumatyzmie, złogach kryształów kwasu moczowego, zapaleniu żołądka, hemoroidach, zapaleniu pęcherza moczowego, zapaleniu gruczołu krokowego, syfilisie. Kora osiki pomocna była w  liszaju i gruźlicy skóry, łagodziła ból zębów.
  7. Jeśli dziecko zachorowało, kołysali je w osikowej kołysce. Aby dziecko lepiej spało, kąpali go w osikowym wyciągu lub wkładali osikową gałązkę do kołyski.
  8. Według starożytnych wierzeń osika jest w stanie wchłonąć negatywną energię. Wszyscy wiedzą, że najlepszym sposobem walki z wilkołakami i wampirami jest osikowy kołek. A doświadczone czarownice potrafiły wykorzystać magiczną moc drzewa, tworząc zaklęcia na gałęziach osiki.
  9. W słowiańskich rytuałach osika była używana jako talizman. W noc Iwana Kupały gałęzie osiki wbijano w ściany stodoły lub stodoły, aby chronić bydło przed czarownicami, które zabierały mleko krowom. W tym samym celu, gdy krowa się cieliła, przywiązywano jej do rogu kawałek osiki.
  10. W dawnych czasach do budowy progów używano drewna osikowego. Uważano, że chronią właścicieli domu przed negatywną energią gości. Z tego samego powodu osika była również wykorzystywana do budowy domów. Domy nie były budowane w całości z osiki, ale osikowe kliny wbijano w każdy zakątek przyszłego budynku, aby chronić je przed zniszczeniem i siłami zła. Kiedy zbliżała się epidemia cholery, ścięte osiki wbijano w ziemię na czterech krańcach wsi, chroniąc w ten sposób wieś przed wnikaniem choroby.

Dziś na podstawie badań naukowych wiemy dużo więcej o magicznym oddziaływaniu topoli na organizm człowieka. Klasyczne zbiorcze opracowanie podręcznikowe z zakresu farmakognozji – monografia „Handbook of Medicinal Herbs”  wyd. 2., opracowana przez J. Duke, 2002, CRC,  specyfikuje aktywność  gatunków topoli i wymienia  n.w. działania:

  • przeciwbólowe;
  • przeciwbakteryjne; przeciwzapalne; przeciwgorączkowe; przeciwreumatyczne; antyseptyczne; wykrztuśne; wspomagające w gojeniu ran;
  • przeciwskurczowe; ściągające; czyszczące w chorobach oka;
  • żółciopędne; pobudzające apetyt i wspierające trawienie;
  • moczopędne; detoksykacyjne (oczyszczające); obniżające poziom kwasu

          moczowego; zwiększające ilość kwasu moczowego w moczu;

  • grzybobójcze;

Z kolei badania ŚUM w Tomsku i naukowców Instytutu  Biolit z Tomska dowiodły, że  kora topoli może być pomocna w zintegrowanej terapii pasożytów a zwłaszcza tak powszechnej lambiozy u dzieci, glistnicy czy przywry i może być stosowany z lekoterapią. Badania kliniczne potwierdziły korzyści w zintegrowanej terapii w gruźlicy w tym gruźlicy lekoopornej, przy toksycznym zapaleniu wątroby na tle przewlekłej lekoterapii.*

 

*(Laboratorium eksperymentalnej gruźlicy, Centralny Instytut Nauk Medycznych, Demikhova O.V. i in. Moskwa; Raport z badań specyficznej aktywności środka na bazie kory topoli w eksperymentalnej gruźlicy u myszy (profesor, dr n. Med. Demikhova, doktor L. Pospelov, I. I. Bocharova .V.) zatwierdzony przez Dyrektora Centralnego Instytutu Badań Naukowych RAMS, doktora nauk medycznych, profesora zwyczajnego, czynnego członka  RAMS Erokhin VV, 2008 Moskwa, Stepanova E.P. Raport o aprobacie klinicznej środka z kory topoli w zintegrowanej terapii gruźlicy płuc (zatwierdzony przez głównego lekarza Państwowego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Tomsk Regional Clinical Tuberculosis Hospital”, MD, GV Yanovoy, Tomsk, 2008.). Wieloośrodkowe porównawcze prospektywne randomizowane badanie skuteczności włączania ekstraktu kory topoli w zintegrowanej terapii pacjentów z gruźlicą płuc 2006-2008 przeprowadzono w : GOU VPO „Siberian State Medical University” (na wydziałach Phthisiopulmonology, Prof. Strelis A.K. I inni, GOU DPO „Państwowy Instytut Zaawansowanych Studiów Medycznych w Nowokuźnieck”, prof. Khanin A. L. i inni.,  oraz Zakład Gruźlicy GOU VPO „Kemerowo State Medical Academy”, prof. Kopylova I.F. i inni).  (Beloborodova E.I. Raport z badania klinicznego przeprowadzonego przez Departament Fthisiology and Pulmonology na Syberyjskim Państwowym Uniwersytecie Medycznym, opartego na wydziale Phthisiopulmonary nr 1 Tomsk Regionalnego Szpitala Klinicznego Gruźlicy (TTCB) na temat efektu fitoterapeutycznego suplementu diety na bazie kory topoli w gruźlicy płuc w połączeniu z patologią układu wątrobowo-żółciowego. Tomsk. 2005).

 

Szanowni Państwo!
Powyższy materiał nie stanowi porady o charakterze medycznym, stanowi wyłącznie treść informacyjną i w rozumieniu obowiązujących przepisów prawnych nie może być traktowany jako specjalistyczna porada medyczna, diagnoza lub instrukcja w zakresie leczenia; ponadto nie może stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.