Babka lancetowata – właściwości i stosowanie

Babka lancetowata – podstawowe informacje

Babka lancetowata (Plantago lanceolata) wydaje się niepozorną rośliną, jednak kryje w sobie niesamowite właściwości. Rośnie na terenach prawie całej Europy, także w Polsce, jak i w Afryce północnej oraz w Azji zachodniej. Babkę lancetowatą można znaleźć również pod nazwą babki wąskolistnej czy języczki polnej, jest to gatunek byliny należącej do rodziny babkowatych, posiada długie wąskie liście, zebrane w przyziemną różyczkę. Gatunek ten rośnie na rozmaitych gruntach, jest zmiennym i ma dużą zdolność dostosowywania się do różnych warunków. W Polsce występuje pospolicie na łąkach, trawnikach oraz polach. Surowiec stanowią liście babki lancetowatej, zbierane w okresie kwitnienia, czyli od maja do września. Następnie są one suszone w temperaturze poniżej 40˚C w zacienieniu, w lekkim przewiewie.

Rodzina babki lancetowatej jest całkiem spora. Możemy wyróżnić spośród nich babkę: zwyczajną, piaskową i jajowatą. Kwiaty babek są do siebie podobne, lecz liście różnią się od siebie, każda z nich ma swój charakterystyczny wygląd liści, są owalne lub okrągłe. Mimo tego, że babki z daleka mogą wyglądać podobnie do siebie, warto pamiętać o tym, że poszczególne gatunki mają nieco inne właściwości.

Babka Lancetowata: co w niej jest?

Liście tej rośliny mają mnóstwo składników, które mają pozytywny wpływ na zdrowie, takie jak: związki śluzowe (aż do 10 proc.), składniki irydoidowe, flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne, karoten, witaminy (m.in. witaminę C i witaminę K), minerały (m.in. sole sodu, potasu, magnezu, cynku). Flawonoidy zawarte w tej roślinie mają właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, a także usuwają toksyny. Garbniki działają przeciwzapalnie, obkurczają naczynia, hamują przenikanie toksyn w głąb tkanek, zmniejszają także obrzęki. Związki śluzowe zawierają substancje dezynfekujące, łagodzące i wzmacniające skórę. Działają przeciwzapalnie i bakteriostatycznie i natłuszczają skórę. Wszystkie składniki zawarte w tej roślinie dobrze działają na nasz organizm.

 

Właściwości i zastosowanie babki lancetowatej

Babka lancetowata jest używana w medycynie już od starożytności, wtedy używano soku z niej na ukąszenia skorpionów i węży, w średniowieczu na złamania i opuchlizny. Medycyna ludowa roślinę zalecała w leczeniu różnych schorzeń m.in.: chrypki, kaszlu, zapalenia przewodu pokarmowego oraz dróg moczowych czy też łagodzeniu swędzenia wywołanego ukąszeniem komara.

Babka lancetowata ma właściwości działające przeciwzapalnie w śluzówce jamy ustnej, gardle i przewodzie pokarmowym, a także wzmaga krzepliwość krwi i uszczelnia naczynia krwionośne. Wyniki badań eksperymentalnych potwierdzają jej działanie immunostymulujące, przeciwzapalne i spazmolityczne.

W związku z właściwościami wykrztuśnymi i regenerującymi roślina ta jest zalecana w problemach związanych z zakażeniami górnych dróg oddechowych, pomaga w łagodzeniu kaszlu, chrypki, bólów w klatce piersiowej i podrażnieniach błony śluzowej. Również oczyszcza płuca z flegmy, a dodatkowo jest polecana na zwalczanie kaszlu palacza.

Roślina również pomaga na problemy żołądkowe, jest polecana na takie problemy, jak zatrucia, wrzody żołądka, nieżyt, zapalenia żołądka i jelit. Roślina działa również przeciwzapalnie na śluzówkę przewodu pokarmowego, ma właściwości przeciwnowotworowe, wzmaga krzepliwość krwi i uszczelnia naczynia krwionośne. Babka pobudza wydzielanie soków żołądkowych i jednocześnie chroni śluzówkę przed ich szkodliwym działaniem, a także działa uspokajająco przy skurczach żołądka.

Ponieważ babka lancetowata posiada działanie przeciwzapalne, ściągające i regenerujące, stosuje się ją również zewnętrznie na problemy skórne. Od starożytności była stosowana jako naturalny opatrunek i współczesne badania potwierdzają, że przyspiesza gojenie ran, łagodzi ból, działa bakteriobójczo oraz regeneruje naskórek. Ze względu na swoje właściwości jest również coraz częściej składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej i łojowatej, jak i preparatów do higieny intymnej. Pomoże również na popękane naczynka i szarą skórę. Warto ją również użyć na swoim ciele, świetnie je ujędrni i zregeneruje, jak i powstrzyma złuszczanie się naskórka.

 

BABKA LANCETOWATA MARKI BIOLIT:

Ze względu na swoje szerokie działanie i właściwości, warto używać tej rośliny. Babka lancetowata jest jednym z produktów marki Biolit, produkt ten to płynny ekstrakt wodny z liścia babki lancetowatej.

Substancje czynne zawarte w produkcie pomagają w utrzymaniu komfortu górnych dróg oddechowych, wspomagają utrzymać prawidłową pracę wątroby, wspierają prawidłowy proces trawienny i proces oczyszczania organizmu oraz przyczyniają się do utrzymania prawidłowego stanu korzystnej mikroflory bakteryjnej.

Wskazania do stosowania suplementu: dla normalizacji mikroflory jelit, pomocne dla organizmu w utrzymaniu prawidłowego stanu błony śluzowej żołądka, pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu, pomocne dla organizmu w utrzymaniu prawidłowego stanu górnych dróg oddechowych, pomocne dla organizmu w kontroli rozwoju wirusów i bakterii, w usuwaniu nadmiaru śluzu z górnych dróg oddechowych, przy usuwaniu pleśniawek, utrzymaniu prawidłowego stanu dziąseł, jamy ustnej oraz krwawieniach z dziąseł. Ponadto wspomagają w utrzymaniu prawidłowego stanu skóry zwłaszcza przy infekcyjnym zapaleniu skóry, dermatozie, egzemach, ranach infekcyjnych, pomocne w kontroli stanów alergicznych, oraz w utrzymaniu prawidłowego stanu przewodu pokarmowego.

Warto zaopatrzyć się w ten suplement marki Biolit i zadbać o swój organizm, w sposób naturalny i sprawdzony, bez użycia chemii.