Sezon wiosenny oprócz wydłużenia słonecznego dnia, pojawienia się pierwszych pąków na drzewach niesie ze sobą nowe wyzwania dla Naszego organizmu. Do jednych z nich należy przestawienie organizmu z czasu zimowego na letni, wiążące się często z chwilowym brakiem energii, uczuciem zmęczenia wynikającego ze zmniejszonej adaptacji do zmieniających się warunków; częściowym osłabieniem a nawet w konsekwencji infekcją. Jednak infekcja zwykle jeżeli przebiega bez niepożądanych powikłań, trwa od kilku do kilkunastu dni, a to co może przyprawić o prawdziwy wiosenny zawrót głowy to Alergia Sezonowa.
W dużym skrócie niepożądaną i nieprawidłową reakcją organizmu na kontakt z substancją pochodzącą ze środowiska zewnętrznego powszechnie uznawaną za nieszkodliwą, którą w konsekwencji nazywać będziemy alergenem. Za taką nieprawidłową reakcję odpowiedzialny jest nasz układ immunologiczny, który błędnie identyfikuje substancje jako zagrożenie i uruchamia złożone mechanizmy mające stanowić według niego- obronę naszego organizmu.
W pierwszej fazie odpowiedzi tzw. „wczesnej”, nasze komórki uwalniają szereg różnych substancji w tym histaminę, co w konsekwencji powoduje rozszerzenie i zwiększenie przepuszczalności naczyń i objawy takie jak katar, pieczenie i łzawienie oczu, czy swędzącą pokrzywkę. Te same substancje „obronne” podrażniają zakończenia nerwowe i powodują dodatkowo nieprzyjemny świąd skóry, problemy z oddychaniem, kichanie a nawet obrzęk i skurcz oskrzeli.
Na szczęście wczesna faza jest zwykle fazą przemijającą i krótką.
Co stanowi większe wyzwanie?
FAZA ‘’PÓŹNA’’– będąca konsekwencją nadmiaru komórek zapalnych powstałych w wyniku wydzielanych substancji w tym histaminy przez komórki tuczne w trakcie wczesnej fazy.
Faza późna wiąże się często z utrudnionym leczeniem, przewlekłym nieżytem nosa, astmą oskrzelową.
PAMIĘTAJ!
Powtarzający się kontakt organizmu z alergenem wywołuje przewlekły stan zapalny, a konsekwencji nawet uszkodzenie tkanek!
Jeżeli po kontakcie z pyłkami roślin i drzew występuje u Ciebie katar, pieczenie oczu, światłowstręt lub kichanie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz do czynienia z alergią sezonową. Jednakże, pamiętaj-zalecana jest konsultacja swoich spostrzeżeń z lekarzem!
W dzisiejszych czasach posiadamy wiele gotowych rozwiązań wykazujących właściwości antyhistaminowe wspierające nas w nieprzyjemnych objawach alergii, jednak jeżeli Nasz stan nie wymaga użycia mocnych środków (o czym decyduję lekarz), warto przyjrzeć się cudownym właściwościom związków czynnych roślin.
Za paradoks można uznać, że to właśnie rośliny mogą łagodzić objawy alergii a nie je powodować, ale tak właśnie jest! A jakie Zioła świata są stosowane wspomagająco w przebiegu alergii? Poniżej prezentujemy mały przegląd.
Chodzi o antagonistyczne i ujemne właściwości agonistyczne wobec receptora histaminy(-1 (H(1)) oraz o hamowanie białka- tryptaza komórek tucznych; co zapobiega uwalnianiu mediatorów prozapalnych i degranulacji.
Ekstrakt z pokrzywy może również hamować tworzenie prostaglandyn- hormonów stanu zapalnego; dzięki czemu będzie dodatkowym wsparciem w zmniejszeniu obrzęków przekrwionych śluzówek nosa.
Ekstrakt wodny z korzenia łopianu- w zależności od technologii pozyskiwania związków czynnych, może zawierać w swoim składzie substancję zwaną – asparagina. Asparagina pomaga wydalić z organizmu resztki niepożądanych substancji ( takich jak toksyny, substancje polekowe, metale ciężkie); doprowadzając je do formy wodorozpuszczalnej i wyprowadzając je z organizmu bezpiecznie przez nerki; co również może być wsparciem w przebiegu alergii.
Ponadto o czym warto pamiętać, korzeń łopianu, może zawierać, aż do 45% polisacharydu pod nazwą – inulina, która wykazuję właściwości prebiotyczne, sprzyja mikroflorze jelitowej, wspomaga rozwój bakterii z rodzaju Bifidobacterium , co jest niezwykle ważne, w przebiegu stanów zapalnych; gdyż dobre środowisko Naszych jelit to jedna z najważniejszych części składowych zdrowia całego organizmu. Któż z Nas nie słyszał słynnego sloganu ‘’ Zdrowe Jelita to Zdrowa Skóra’’!
Jest ich naprawdę wiele, a lista roślin mogących stanowić wsparcie w przebiegu alergii mogłaby stanowić materiał na naprawdę wielostronicową książkę. Jako pomocne wymienia się również bardzo znane zioła takie jak nagietek, rumianek, dziurawiec czy zielona herbata; jednak w tym materiale skupiliśmy się na tych mniej znanych mogących posiadać korzystne właściwości w problemie alergii czy astmy.
Jeżeli więc chcielibyście naturalnie wesprzeć organizm w walce z powodzią z nosa, uporczywym kichaniem, kaszlem czy łzawieniem oczu, może warto przyjrzeć się co natura ma Nam do zaproponowania ?
Źródła wiedzy:
Powyższy materiał nie stanowi porady o charakterze medycznym, stanowi wyłącznie treść informacyjną i w rozumieniu obowiązujących przepisów prawnych nie może być traktowany jako specjalistyczna porada medyczna, diagnoza lub instrukcja w zakresie leczenia; ponadto nie może stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.