Alergia sezonowa

Czy Zioła mogą pomóc w uciążliwych objawach alergii?

Sezon wiosenny oprócz wydłużenia słonecznego dnia, pojawienia się pierwszych pąków na drzewach niesie ze sobą nowe wyzwania dla Naszego organizmu. Do jednych z nich należy przestawienie organizmu z czasu zimowego na letni,  wiążące się często z chwilowym brakiem energii, uczuciem zmęczenia wynikającego ze zmniejszonej adaptacji do zmieniających się warunków; częściowym osłabieniem a nawet w konsekwencji infekcją. Jednak infekcja zwykle jeżeli przebiega bez niepożądanych powikłań, trwa od kilku do kilkunastu dni, a to co może przyprawić o prawdziwy wiosenny zawrót głowy to Alergia Sezonowa.

Czym w zasadzie jest Alergia Sezonowa?

W dużym skrócie niepożądaną i nieprawidłową reakcją organizmu na kontakt z substancją pochodzącą ze środowiska zewnętrznego powszechnie uznawaną za nieszkodliwą, którą w konsekwencji nazywać będziemy alergenem.  Za taką nieprawidłową reakcję odpowiedzialny jest nasz układ immunologiczny, który błędnie identyfikuje substancje jako zagrożenie i uruchamia złożone mechanizmy mające stanowić według niego-  obronę naszego organizmu.

Co dzieje się w naszym organizmie po kontakcie z alergenem?

W pierwszej fazie odpowiedzi tzw. „wczesnej”,  nasze komórki uwalniają szereg różnych substancji w tym histaminę, co w konsekwencji powoduje rozszerzenie i zwiększenie przepuszczalności naczyń i objawy takie jak katar, pieczenie i łzawienie oczu, czy swędzącą pokrzywkę. Te same substancje „obronne” podrażniają  zakończenia nerwowe i powodują dodatkowo nieprzyjemny świąd skóry, problemy z oddychaniem, kichanie a nawet obrzęk i skurcz oskrzeli.

Na szczęście wczesna faza jest zwykle fazą przemijającą i krótką.

Co stanowi większe wyzwanie?

FAZA ‘’PÓŹNA’’– będąca konsekwencją nadmiaru komórek zapalnych powstałych w wyniku wydzielanych substancji w tym histaminy przez komórki tuczne w trakcie wczesnej fazy.

Faza późna wiąże się często z utrudnionym leczeniem, przewlekłym nieżytem nosa, astmą oskrzelową.

PAMIĘTAJ!

Powtarzający się kontakt organizmu z alergenem wywołuje przewlekły stan zapalny, a konsekwencji nawet uszkodzenie tkanek!

Jak zatem sobie pomóc?

Jeżeli po kontakcie z pyłkami roślin i drzew występuje u Ciebie katar, pieczenie oczu, światłowstręt lub kichanie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz do czynienia z alergią sezonową. Jednakże, pamiętaj-zalecana jest konsultacja swoich spostrzeżeń z lekarzem!

W dzisiejszych czasach posiadamy wiele gotowych rozwiązań wykazujących właściwości antyhistaminowe wspierające nas w nieprzyjemnych objawach alergii, jednak jeżeli Nasz stan nie wymaga użycia mocnych środków (o czym decyduję lekarz), warto przyjrzeć się cudownym właściwościom związków czynnych roślin.

Zioła pomocne w alergii? Czy to możliwe.

Za paradoks można uznać, że to właśnie rośliny mogą łagodzić objawy alergii a nie je powodować, ale tak właśnie jest! A jakie Zioła świata są stosowane wspomagająco w przebiegu alergii? Poniżej prezentujemy mały przegląd.

 • Pokrzywa – najbardziej znana ze swoich „parzących’’ właściwości dla skóry; jednak jak pokazują badania stosowanie ekstraktów z liści Pokrzywy może przyczynić się do zmniejszenia objawów alergicznego nieżytu nosa, a ponadto ( już w kolejnej pracy), naukowcy odkryli, że Ekstrakt z pokrzywy (Urtica dioica) wykazuje hamowanie kilku kluczowych stanów zapalnych, które powodują objawy alergii sezonowych.

Na czym polega to działanie?

Chodzi o antagonistyczne i ujemne właściwości agonistyczne wobec receptora histaminy(-1 (H(1)) oraz o hamowanie białka- tryptaza komórek tucznych; co zapobiega uwalnianiu mediatorów prozapalnych i degranulacji.

Ekstrakt z pokrzywy może również hamować tworzenie prostaglandyn- hormonów stanu zapalnego; dzięki czemu będzie dodatkowym wsparciem w zmniejszeniu obrzęków przekrwionych śluzówek nosa.

 • Krwawnik – zioło szczególne upodobane przez kobiety, ze względu na swoje zbawienne właściwości w przebiegu bolesnych miesiączek. Jednakże ekstrakt z ziela krwawnika może być również dobrym wsparciem w przebiegu stanów zapalnych skóry. Olejek zawarty w zielu krwawnika (chamazulen) wykazuje właściwości przeciwzapalne co czyni go kandydatem do wsparcia w przebiegu AZS- Atopowego Zapalenia Skóry, ponadto w medycynie ludowej ekstrakty z kwiatów krwawnika uważane są za wsparcie w przebiegu astmy oskrzelowej z napadami kaszlu.
 • Łopiana konkretnie jego podziemna część- Korzeń Łopianu. Kolejna cudowna roślina o wszechstronnym zastosowaniu. Badania pokazują, że ekstrakt z korzenia łopianu ze względu na swoje korzystne właściwości w przebiegu stanów zapalanych i bakteryjnych, może być wsparciem w problemie AZS– Atopowego zapalenia skóry czy innych form zapalnych, w tym dermatozy.

Ekstrakt wodny z korzenia łopianu- w zależności od technologii pozyskiwania związków czynnych, może zawierać w swoim składzie substancję zwaną – asparagina. Asparagina pomaga wydalić z organizmu resztki niepożądanych substancji ( takich jak toksyny, substancje polekowe, metale ciężkie); doprowadzając je do formy wodorozpuszczalnej i wyprowadzając je z organizmu bezpiecznie przez nerki; co również może być wsparciem w przebiegu alergii.

Ponadto o czym warto pamiętać, korzeń łopianu, może zawierać, aż do 45% polisacharydu pod nazwą – inulina, która wykazuję właściwości prebiotyczne, sprzyja mikroflorze jelitowej, wspomaga rozwój bakterii z rodzaju Bifidobacterium , co jest niezwykle ważne, w przebiegu stanów zapalnych; gdyż dobre środowisko Naszych jelit to jedna z najważniejszych części składowych zdrowia całego organizmu. Któż z Nas nie słyszał słynnego sloganu ‘’ Zdrowe Jelita to Zdrowa Skóra’’!

 • Jodła Biała– nadal mało znane źródło polifenoli, fitoncydów i innych cennych witamin, makro i mikroelementów . Jodła biała w swoim składzie zawiera również kwercytynę- substancję hamującą wydzielanie histaminy, co w konsekwencji czyni ją kolejną cenną rośliną pomocną w przeciwdziałaniu objawom alergii- w tym wspomaganiu rozluźnienia zwężonych mięśni dróg oddechowych (w przebiegu astmy, alergii, czy problemów płuc).
 • Topola czarna– jako źródło związków fenolowych pod nazwą glikozydy fenolowe należących do grupy Polifenoli. Glikozydy fenolowe ze względu na swoje korzystne właściwości w przebiegu procesów zapalnych, mogą korzystnie wspierać organizm w przebiegu stanów zapalnych skóry oraz w przebiegu alergii. Związki czynne Topoli Czarnej- zwłaszcza kory Topoli stanowią również dobre wsparcie dla zdrowia płuc i górnych dróg oddechowych.

Pozostałe zioła pomocne w przebiegu alergii?

Jest ich naprawdę wiele, a lista roślin mogących stanowić wsparcie w przebiegu alergii mogłaby stanowić materiał na naprawdę wielostronicową książkę. Jako pomocne wymienia się również bardzo znane zioła takie jak nagietek, rumianek, dziurawiec czy zielona herbata; jednak w tym materiale skupiliśmy się na tych mniej znanych mogących posiadać korzystne właściwości w problemie alergii czy astmy.

Jeżeli więc chcielibyście naturalnie wesprzeć organizm w walce z powodzią z nosa, uporczywym kichaniem, kaszlem czy łzawieniem oczu, może warto przyjrzeć się co natura ma Nam do zaproponowania ?

Źródła wiedzy:

 1. dr hab. nauk przyr. Zofia Błach Olszewska, prof.dr hab. farm. Anna Długosz, prof.dr hab.med. Barbara Kowal- Gierczak, prof.dr hab. farm. Eliza Lamer- Zarawska, , prof.dr hab.med. Jan Niedoworok. „ Fitoterapia i Leki Roślinne. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007
 2. Gajendra Pratap Choudhary. Pharmacological Evaluation for Antitussive and Antiasthmatic Potential of Achillea millefolium Flower Extracts. Respiratory Care October 2022, 67 (Suppl 10) 3771721
 3. Luis Arias-Durán,Samuel Estrada-Soto,Monserrat Hernández-Morales,Fabiola Chávez-Silva,Gabriel Navarrete-Vázquez,Ismael León-Rivera,Irene Perea-Arango,Rafael Villalobos-Molina,Maximiliano Ibarra-Barajas. Tracheal relaxation through calcium channel blockade of Achillea millefolium hexanic extract and its main bioactive compounds. Journal of Ethnopharmacology. Elsevier. 10 May 2020.
 4. Arif-ullah Khan, Anwarul Hasan Gilani. Blood pressure lowering, cardiovascular inhibitory and bronchodilatory actions of Achillea millefolium. Phytotherapy Research. 20 September 2010
 5. Sohn, EH., Jang, SA., Joo, H. et al. Anti-allergic and anti-inflammatory effects of butanol extract from Arctium Lappa L. Clin Mol Allergy 9, 4 (2011)
 6. Mingzhuo Cao, Changda Liu, Kamal. D. Srivastava, Adora Lin, Christopher Lazarski, Lu Wang, Anish Maskey, Ying Song, Xiaoke Chen, Nan Yang, Linda Zambrano, Renna Bushko, Anna Nowak-Wegrzyn, Amanda Cox, Zhigang Liu, Weihua Huang, David Dunkin, Mingsan Miao, Xiu-Min Li. Anti-IgE effect of small-molecule-compound arctigenin on food allergy in association with a distinct transcriptome profile. Clinical & Experimental Allergy. 10 November 2021

Powyższy materiał nie stanowi porady o charakterze medycznym, stanowi wyłącznie treść informacyjną i w rozumieniu obowiązujących przepisów prawnych nie może być traktowany jako specjalistyczna porada medyczna, diagnoza lub instrukcja w zakresie leczenia; ponadto nie może stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.