RELACJA – Wyjazd z Biolitem na Ałtaj, edycja 2019

Ałtajski Kraj to po prostu magiczne miejsce, fascynujące swoim dziewiczym pięknem i niesamowitymi rezerwatami przyrody. Setki tysięcy turystów przyjeżdża tu co roku, nie tylko z Rosji, by doświadczyć legend mówiących o uzdrawiającej mocy ziemi Ałtaju. Jeśli nigdy nie odwiedziłeś Ałtaju, radzimy to zrobić w najbliższej przyszłości.

Energia tych miejsc od dawna uważana jest za korzystną i wyjątkową. Historycy i lokalni mieszkańcy nazywają terytorium Ałtaju skarbcem kraju, w którym gromadzone są prawie wszystkie naturalne strefy. Tutaj znajdziesz góry, równiny, stepy, a nawet tundrę. To jedno z niewielu takich miejsc na planecie. Rdzenni mieszkańcy Ałtaju wierzą, że ich region jest wyjątkowy i naprawdę może przedstawiać wiele tajemnic. To tutaj znajdują się najbardziej anomalne strefy, a szamani mogą opowiadać wiele niesamowitych historii związanych z duchami tych miejsc, które do tej pory żyją na Ziemi. Niesamowicie żywa natura hojnie obdarzyła ten obszar, siedemnaście tysięcy rzek przepływa przez ziemie Ałtaju, a trzynaście tysięcy dużych jezior z czystą wodą jest dumą regionu. Miasta i miasteczka na terytorium Ałtaju mają unikalny charakter ale mogą też konkurować z pięknymi i uznanymi światowymi stolicami i zapewnić turystom wysoki poziom komfortu a jednocześnie zbliżyć się do natury. Harmonia egzystencji człowieka z naturą została tu utrzymana dzięki starożytnym osadom ludzkim. Wiele z nich powstało w miejscach, w których żyli szamani i miejscowi tubylcy tysiące lat temu. Fakt ten mówi o niewiarygodnie korzystnej energii tych osad, ponieważ nasi przodkowie wiedzieli, jak wybrać miejsca do życia pod względem pól energetycznych i nigdy nie popełnili błędu przy wyborze.

Różnorodność strefowych krajobrazów regionu przyczynia się do różnorodności i składu gatunkowego świata zwierząt. Są tu rysie, niedźwiedzie brunatne, rosomaki. Piżmaki i bobry żyją w zbiornikach wodnych. Na terytorium Ałtaju żyje około 90 gatunków ssaków i 320 gatunków ptaków. Rośnie tu około 2000 różnych wyższych roślin naczyniowych (2/3 gatunku na zachodniej Syberii). Szczególnie cenne: Rhodiola rosea, piwonia wymijająca znana jako korzeń Maryjny, którego działanie jest 4 razy silniejsze niż nalewka z korzenia waleriany lekarskiej, ponadto korzeń czerwony, korzeń marala czyli leuzea krokoszowata, ziele dziurawca zwyczajnego, oregano, lukrecja, oman, pięciornik krzewiasty, żeńszeń syberyjski i wiele innych unikalnych gatunków zapisanych w Czerwonej Księdze.

Bogaty i piękny jest Ałtaj. Charakter regionu jest chroniony przez prawo. Powstało wiele pomników przyrody. Są to chronione niezastąpione obiekty przyrodnicze o wartości zarówno naukowej, kulturowej, jak i historycznej (źródła mineralne, jaskinie, wodospady, wychodnie geologiczne, obiekty paleontologiczne, wiekowe drzewa). W sumie w regionie znajduje się 100 zabytków, 54 z nich to geologiczne, 14 to botaniczne, 31 to wodne i 1 kompleksowy.

 

Podczas organizowanej przez Biolit wyprawy naukowej w 2017r i 2019r zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsca. Odkryj Ałtaj dla siebie!

 

Dziś publikujemy kilka wspomnień z podróży.