Strona główna » Aktualności » Maskne – czyli nowe schorzenie skóry.
Maskne – czyli nowe schorzenie skóry.

Władze zdrowotne na całym świecie zalecają ludziom noszenie masek na twarz, aby spowolnić przenoszenie SARS-CoV-2, wirusa odpowiedzialnego za COVID-19. Chociaż osłony twarzy pomagają zachować bezpieczeństwo, mogą również podrażniać skórę. Regularne mycie masek i rutynowa pielęgnacja skóry mogą pomóc zmniejszyć „maskne”. Wiele miejsc może wymagać od ludzi noszenia masek na twarz w miejscach publicznych, w tym w restauracjach, barach i sklepach spożywczych. Chociaż maski na twarz pomagają chronić jednostki przed nowym koronawirusem, mogą powodować stan znany jako maskne. Wilgotne środowisko wewnątrz maski, w połączeniu z tarciem, może zatrzymywać wilgoć podczas oddychania, mówienia lub pocenia się. Czynniki te mogą również prowadzić do podrażnienia skóry. Może to skutkować kilkoma chorobami skóry.
Jeśli po noszeniu maski wystąpią u Ciebie wypryski, nie jesteś sam. Ten stan, znany jako „maskne” (maska trądzikowa), jest częstym efektem ubocznym stosowania maski. Jednak Maskne nie powoduje po prostu trądziku. Może również powodować problemy skórne, w tym zaczerwienienie, guzki i podrażnienie.
Co należy wiedzieć o maskowych schorzeniach skóry?
Ogólnie „maskne” jest terminem zbiorczym obejmującym kilka schorzeń skóry, które mogą być spowodowane noszeniem maski na twarz lub nakrycia głowy. Może obejmować:
- Trądzik. Trądzik pojawia się, gdy pory zostają zatkane olejem, martwymi komórkami skóry i brudem. Może powodować pryszcze, zaskórniki lub zaskórniki.
- Trądzik różowaty. Jeśli masz trądzik różowaty, noszenie maski może powodować nawroty. Może to prowadzić do wyprysków i zaczerwienień.
- Kontaktowe zapalenie skóry. Kontaktowe zapalenie skóry występuje, gdy jesteś uczulony lub wrażliwy na materiał, z którego wykonana jest maska. Może to spowodować czerwoną wysypkę, a także podrażnienie i pęcherze.
- Zapalenie mieszków włosowych. Zapalenie mieszków włosowych lub infekcja mieszków włosowych powoduje guzy, które wyglądają jak wyprysk trądziku. Możesz również odczuwać swędzenie lub ból.
Jeśli już masz jeden z tych schorzeń, możesz być bardziej podatny na rozwój maskne.
Co to powoduje?
Ponieważ maskne może obejmować różne choroby skóry, dokładna przyczyna objawów może być różna. W większości przypadków maskne jest wynikiem zatkania porów. Na naszej skórze znajduje się olej, bakterie i martwe komórki skóry. Ale kiedy nosisz maskę, substancje te mogą prowadzić do większego zgromadzenia się, co w rezultacie prowadzi do blokowania porów. Maska zatrzymuje również wilgoć podczas oddychania i pocenia się, co może zwiększać ryzyko wystąpienia trądziku. Inną możliwą przyczyną jest tarcie. Materiał osłony twarzy może ocierać się o skórę, prowadząc do otarć i podrażnień. Lub możesz być wrażliwy lub uczulony na materiał, z którego wykonana jest maska. Niektóre maski są traktowane chemikaliami lub powodują szorstkość na skórze. Podobnie noszenie maski wypranej w perfumowanym detergencie może powodować podrażnienia.
Jak leczyć maskne?
Konieczne jest noszenie maski na twarz, nawet, jeśli masz maskne. Zakrywanie ust i nosa to jeden z najlepszych sposobów ochrony siebie i innych osób przed COVID-19. Istnieje kilka sposobów leczenia objawów maskne. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu krokowi.
- Regularnie myj twarz – Podczas pandemii kontynuuj regularną pielęgnację skóry, aby zachować zdrową skórę. Obejmuje to mycie twarzy:
- raz rano
- raz w nocy, przed pójściem spać
- po poceniu się lub założeniu maski
Do mycia twarzy używaj letniej wody. Osusz skórę czystym ręcznikiem. Unikaj pocierania skóry, ponieważ może to powodować podrażnienia.
- Użyj delikatnego środka czyszczącego – Delikatny środek czyszczący może pomóc usunąć nadmiar sebum, pot i bakterie. Unikaj środków czyszczących zawierających alkohol lub perfumy. Te składniki mogą powodować podrażnienia i utrudniać wyleczenie objawów. Jeśli maskne jest w poważnym stanie, wypróbuj leczniczy środek czyszczący z nadtlenkiem benzoilu lub kwasem salicylowym. Jeśli masz wrażliwą skórę, zapytaj swojego lekarza lub dermatologa o najlepszy rodzaj leczniczych środków czyszczących dla Twojej skóry.
- Użyj niezatykającego porów kremu nawilżającego – Po umyciu twarzy nałóż krem nawilżający, aby skóra była nawilżona. Użyj niezatykającego porów produktu.
- Nałóż krem z kortyzonem i nawilżający krem ceramidowy – Jeśli twoja maska dotyczy głównie podrażnień i surowej skóry, możesz nałożyć łagodny krem z kortyzonem na obszar razem z kremem nawilżającym, który zawiera ceramidy. Może to pomóc chronić skórę i złagodzić swędzenie i podrażnienia.
- Zrób sobie przerwę od makijażu – Pomiń makijaż podczas leczenia maskne. Produkty kosmetyczne, takie jak podkład, korektor i róż, mogą zatykać pory i przedłużać gojenie.
Wskazówki dotyczące zapobiegania maskne
Ponieważ w dającej się przewidzieć przyszłości prawdopodobnie będziesz musiał nadal publicznie nosić maskę na twarzy, pomocne może być przestrzeganie tych wskazówek dotyczących zapobiegania maskowaniu.
- Maseczki z tkaniny wyprać po każdym użyciu – Nigdy nie używaj ponownie maski z tkaniny bez uprzedniego jej umycia. Użyj bezzapachowego, hipoalergicznego detergentu do prania, a następnie pozwól mu całkowicie wyschnąć.
- Zastosuj miejscowy krem z antybiotykiem – Nierzadko zdarza się, że bakterie gromadzą się pod maską, co może prowadzić do trądziku. Aby temu zapobiec, dermatolodzy często zalecają nałożenie na skórę kremu lub żelu z antybiotykiem przed nałożeniem maski na twarz.
- Po każdym użyciu wyrzuć jednorazowe maski – Po założeniu jednorazowej maski wyrzuć ją. Rozważ trzymanie pod ręką kilku masek na twarz, na wypadek gdybyś potrzebował nowej.
- Zdejmuj maskę, co 4 godziny – American Academy of Dermatology Association zaleca zdejmowanie maski na 15 minut, co 4 godziny. To pomoże twojej skórze odpocząć.
- Zastosuj krem nawilżający przed założeniem maski – Jeśli Twoja skóra ma tendencję do przesuszania się, maska może powodować podrażnienia. Stosowanie kremu nawilżającego pomaga w nawilżeniu skóry. Środek nawilżający może również służyć, jako bariera między skórą a maską.
- Wybierz odpowiednią maskę
Aby uniknąć problemów skórnych, pamiętaj o rodzaju maski, którą nosisz. Spróbuj założyć maskę na twarz, która:
- pasuje ciasno, ale nie za ciasno
- ma dwie lub więcej warstw tkaniny
- wykonany jest z naturalnej, miękkiej tkaniny (jak bawełna)
- unikaj masek wykonanych z tkanin syntetycznych, takich jak nylon lub sztuczny jedwab. Materiały te mogą podrażniać skórę.
- Umyj twarz po założeniu maski
Po powrocie do domu umyj twarz delikatnym środkiem myjącym. Następnie zastosuj krem nawilżający, aby chronić skórę. Mycie twarzy jest szczególnie ważne po poceniu się podczas noszenia maski.
Podsumowanie
Maskne lub maska trądzikowa polega na wypryskach trądziku po noszeniu maski na twarz. Objawy mogą obejmować otarcia i podrażnienie, a także wypryski przypominające pryszcze, jeśli masz trądzik różowaty lub zapalenie skóry. Chociaż maskne może być frustrujące, ważne jest, aby podczas pandemii COVID-19 nadal nosić zakrycia twarzy. Regularne mycie twarzy, nawilżanie i noszenie odpowiedniego rodzaju maski może pomóc w zapobieganiu problemom skórnym. Jeśli twoja maskne jest cięższa lub jeśli nadal utrzymuje się po wypróbowaniu tych zaleceń, skonsultuj się z dermatologiem lub lekarzem.
Produkty Biolit wspomagające kompleksową terapię maskne
- Florenta Plus – Substancje zawarte w suplemencie pomagają w utrzymaniu prawidłowego stanu bariery ochronnej naskórka, biorą udział w zachowaniu prawidłowego stanu skóry i działają ochronnie przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.
- Toksidont maj Plus – Substancje zawarte w suplemencie wpływają na prawidłowy proces gojenia się ran jak i kontrolują stany zapalne skóry (normalizują syntezę kolagenu i elastyny). Oprócz pomocy w utrzymaniu zdrowej skóry, suplement warto stosować dla zachowania prawidłowego trawienia i utrzymania prawidłowej odporności górnych dróg oddechowych.
- Biota Complex – Substancje zawarte w suplemencie pomagają na rożnego rodzaju zatrucia, które występują przy reakcjach alergicznych takie jak pokrzywka czy egzema. Suplement jest również polecany przy dysbakteriozie jelit i chorobach układu pokarmowego.