Maskne – czyli nowe schorzenie skóry.

Maskne

Władze zdrowotne na całym świecie zalecają ludziom noszenie masek na twarz, aby spowolnić przenoszenie SARS-CoV-2, wirusa odpowiedzialnego za COVID-19. Chociaż osłony twarzy pomagają zachować bezpieczeństwo, mogą również podrażniać skórę. Regularne mycie masek i rutynowa pielęgnacja skóry mogą pomóc zmniejszyć „maskne”. Wiele miejsc może wymagać od ludzi noszenia masek na twarz w miejscach publicznych, w tym w restauracjach, barach i sklepach spożywczych. Chociaż maski na twarz pomagają chronić jednostki przed nowym koronawirusem, mogą powodować stan znany jako maskne. Wilgotne środowisko wewnątrz maski, w połączeniu z tarciem, może zatrzymywać wilgoć podczas oddychania, mówienia lub pocenia się. Czynniki te mogą również prowadzić do podrażnienia skóry. Może to skutkować kilkoma chorobami skóry.

Jeśli po noszeniu maski wystąpią u Ciebie wypryski, nie jesteś sam. Ten stan, znany jako „maskne” (maska ​​trądzikowa), jest częstym efektem ubocznym stosowania maski. Jednak Maskne nie powoduje po prostu trądziku. Może również powodować problemy skórne, w tym zaczerwienienie, guzki i podrażnienie.

Co należy wiedzieć o maskowych schorzeniach skóry?

Ogólnie „maskne” jest terminem zbiorczym obejmującym kilka schorzeń skóry, które mogą być spowodowane noszeniem maski na twarz lub nakrycia głowy. Może obejmować:

 • Trądzik. Trądzik pojawia się, gdy pory zostają zatkane olejem, martwymi komórkami skóry i brudem. Może powodować pryszcze, zaskórniki lub zaskórniki.
 • Trądzik różowaty. Jeśli masz trądzik różowaty, noszenie maski może powodować nawroty. Może to prowadzić do wyprysków i zaczerwienień.
 • Kontaktowe zapalenie skóry. Kontaktowe zapalenie skóry występuje, gdy jesteś uczulony lub wrażliwy na materiał, z którego wykonana jest maska. Może to spowodować czerwoną wysypkę, a także podrażnienie i pęcherze.
 • Zapalenie mieszków włosowych. Zapalenie mieszków włosowych lub infekcja mieszków włosowych powoduje guzy, które wyglądają jak wyprysk trądziku. Możesz również odczuwać swędzenie lub ból.

Jeśli już masz jeden z tych schorzeń, możesz być bardziej podatny na rozwój maskne.

Co to powoduje?

Ponieważ maskne może obejmować różne choroby skóry, dokładna przyczyna objawów może być różna. W większości przypadków maskne jest wynikiem zatkania porów. Na naszej skórze znajduje się olej, bakterie i martwe komórki skóry. Ale kiedy nosisz maskę, substancje te mogą prowadzić do większego zgromadzenia się, co w rezultacie prowadzi do blokowania porów. Maska zatrzymuje również wilgoć podczas oddychania i pocenia się, co może zwiększać ryzyko wystąpienia trądziku. Inną możliwą przyczyną jest tarcie. Materiał osłony twarzy może ocierać się o skórę, prowadząc do otarć i podrażnień.  Lub możesz być wrażliwy lub uczulony na materiał, z którego wykonana jest maska. Niektóre maski są traktowane chemikaliami lub powodują szorstkość na skórze. Podobnie noszenie maski wypranej w perfumowanym detergencie może powodować podrażnienia.

Jak leczyć maskne?

Konieczne jest noszenie maski na twarz, nawet, jeśli masz maskne. Zakrywanie ust i nosa to jeden z najlepszych sposobów ochrony siebie i innych osób przed COVID-19. Istnieje kilka sposobów leczenia objawów maskne. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu krokowi.

 1. Regularnie myj twarz – Podczas pandemii kontynuuj regularną pielęgnację skóry, aby zachować zdrową skórę. Obejmuje to mycie twarzy:
 • raz rano
 • raz w nocy, przed pójściem spać
 • po poceniu się lub założeniu maski

Do mycia twarzy używaj letniej wody. Osusz skórę czystym ręcznikiem. Unikaj pocierania skóry, ponieważ może to powodować podrażnienia.

 1. Użyj delikatnego środka czyszczącego – Delikatny środek czyszczący może pomóc usunąć nadmiar sebum, pot i bakterie. Unikaj środków czyszczących zawierających alkohol lub perfumy. Te składniki mogą powodować podrażnienia i utrudniać wyleczenie objawów. Jeśli maskne ​​jest w poważnym stanie, wypróbuj leczniczy środek czyszczący z nadtlenkiem benzoilu lub kwasem salicylowym. Jeśli masz wrażliwą skórę, zapytaj swojego lekarza lub dermatologa o najlepszy rodzaj leczniczych środków czyszczących dla Twojej skóry.
 1. Użyj niezatykającego porów kremu nawilżającego – Po umyciu twarzy nałóż krem ​​nawilżający, aby skóra była nawilżona. Użyj niezatykającego porów produktu.
 1. Nałóż krem ​​z kortyzonem i nawilżający krem ceramidowy – Jeśli twoja maska ​​dotyczy głównie podrażnień i surowej skóry, możesz nałożyć łagodny krem z ​​kortyzonem na obszar razem z kremem nawilżającym, który zawiera ceramidy. Może to pomóc chronić skórę i złagodzić swędzenie i podrażnienia.
 1. Zrób sobie przerwę od makijażu – Pomiń makijaż podczas leczenia maskne. Produkty kosmetyczne, takie jak podkład, korektor i róż, mogą zatykać pory i przedłużać gojenie.

Wskazówki dotyczące zapobiegania maskne

Ponieważ w dającej się przewidzieć przyszłości prawdopodobnie będziesz musiał nadal publicznie nosić maskę na twarzy, pomocne może być przestrzeganie tych wskazówek dotyczących zapobiegania maskowaniu.

 1. Maseczki z tkaniny wyprać po każdym użyciu – Nigdy nie używaj ponownie maski z tkaniny bez uprzedniego jej umycia. Użyj bezzapachowego, hipoalergicznego detergentu do prania, a następnie pozwól mu całkowicie wyschnąć.
 2. Zastosuj miejscowy krem ​​z antybiotykiem – Nierzadko zdarza się, że bakterie gromadzą się pod maską, co może prowadzić do trądziku. Aby temu zapobiec, dermatolodzy często zalecają nałożenie na skórę kremu lub żelu z antybiotykiem przed nałożeniem maski na twarz.
 3. Po każdym użyciu wyrzuć jednorazowe maski – Po założeniu jednorazowej maski wyrzuć ją. Rozważ trzymanie pod ręką kilku masek na twarz, na wypadek gdybyś potrzebował nowej.
 4. Zdejmuj maskę, co 4 godziny – American Academy of Dermatology Association zaleca zdejmowanie maski na 15 minut, co 4 godziny. To pomoże twojej skórze odpocząć.
 5. Zastosuj krem ​​nawilżający przed założeniem maski – Jeśli Twoja skóra ma tendencję do przesuszania się, maska ​​może powodować podrażnienia. Stosowanie kremu nawilżającego pomaga w nawilżeniu skóry. Środek nawilżający może również służyć, jako bariera między skórą a maską.
 6. Wybierz odpowiednią maskę

Aby uniknąć problemów skórnych, pamiętaj o rodzaju maski, którą nosisz. Spróbuj założyć maskę na twarz, która:

 • pasuje ciasno, ale nie za ciasno
 • ma dwie lub więcej warstw tkaniny
 • wykonany jest z naturalnej, miękkiej tkaniny (jak bawełna)
 • unikaj masek wykonanych z tkanin syntetycznych, takich jak nylon lub sztuczny jedwab. Materiały te mogą podrażniać skórę.
 • Umyj twarz po założeniu maski

Po powrocie do domu umyj twarz delikatnym środkiem myjącym. Następnie zastosuj krem ​​nawilżający, aby chronić skórę. Mycie twarzy jest szczególnie ważne po poceniu się podczas noszenia maski.

Podsumowanie

Maskne lub maska ​​trądzikowa polega na wypryskach trądziku po noszeniu maski na twarz. Objawy mogą obejmować otarcia i podrażnienie, a także wypryski przypominające pryszcze, jeśli masz trądzik różowaty lub zapalenie skóry. Chociaż maskne może być frustrujące, ważne jest, aby podczas pandemii COVID-19 nadal nosić zakrycia twarzy. Regularne mycie twarzy, nawilżanie i noszenie odpowiedniego rodzaju maski może pomóc w zapobieganiu problemom skórnym. Jeśli twoja maskne ​​jest cięższa lub jeśli nadal utrzymuje się po wypróbowaniu tych zaleceń, skonsultuj się z dermatologiem lub lekarzem.

Produkty Biolit wspomagające kompleksową terapię maskne

 • Florenta Plus – Substancje zawarte w suplemencie pomagają w utrzymaniu prawidłowego stanu bariery ochronnej naskórka, biorą udział w zachowaniu prawidłowego stanu skóry i działają ochronnie przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.
 • Toksidont maj Plus – Substancje zawarte w suplemencie wpływają na prawidłowy proces gojenia się ran jak i kontrolują stany zapalne skóry (normalizują syntezę kolagenu i elastyny). Oprócz pomocy w utrzymaniu zdrowej skóry, suplement warto stosować  dla zachowania prawidłowego trawienia i utrzymania prawidłowej odporności górnych dróg oddechowych.
 • Biota Complex – Substancje zawarte w suplemencie pomagają na rożnego rodzaju zatrucia, które występują przy reakcjach alergicznych takie jak pokrzywka czy egzema. Suplement jest również polecany przy dysbakteriozie jelit i chorobach układu pokarmowego.