Statystyki pokazują, że co druga kobieta w Polsce ma do czynienia z mastopatią, do niedawna dotyczyła kobiet pomiędzy 35 -55 rokiem życia , dziś ten problem zaczyna dotyczyć również kobiet wiekowo młodszych.
Mastopatia (zmiany zwyrodnieniowe w piersiach o charakterze guzków włóknisto-torbielowatych) to choroba gruczołów sutkowych spowodowana brakiem równowagi hormonalnej, objawiająca się patologicznym rozrostem ich tkanek. Czynnikami predysponującymi do rozwoju choroby są dziedziczność, choroby tarczycy, wątroby, procesy zapalne w narządach układu rozrodczego, ciągły stres. Najbardziej charakterystycznymi objawami mastopatii są:
Pomimo tego, że choroba ta ma łagodny charakter, bez odpowiedniego leczenia i obserwacji mammologa może prowadzić do rozwoju raka piersi. Ze względu na duże znaczenie stosowania w medycynie preparatów opartych na leczniczych właściwościach roślin, specjaliści Instytutu Biolit z Syberii opracowali narzędzie oparte na łopianie do zapobiegania i stosowania w zintegrowanej terapii mastopatii. Łopian, uważany przez wielu za bezużyteczny chwast, a jednak ta niepozorna roślina jest w rzeczywistości bardzo użyteczna. Sok z korzenia łopianu stosuje się w zintegrowanej terapii procesów nowotworowych dotyczących żeńskiego układu rozrodczego, a liść łopianu stosuje się miejscowo w zintegrowanej terapii różnych dysfunkcji obejmujących kobiece piersi. W efekcie naukowcy Biolitu stworzyli na bazie łopianu skuteczny i łatwy w użyciu żel Mamavit.
Skuteczność Mamavit żel została potwierdzona klinicznie na Wydziale Położnictwa i Ginekologii Syberyjskiego Państwowego Uniwersytetu Medycznego, w dziale badań laboratoryjnych i diagnostycznych klinik uniwersyteckich, CPC „DEKLEOR”, przychodni przedporodowej szpitala im. Semashko, Regionalne Centrum Planowania Rodziny, Centrum Medycyny Korporacyjnej LLC „SibMedCentre” w mieście Tomsk. Dla osiągnięcia maksymalnego efektu Mamavit żel zastosowano razem z ekstraktem z korzenia łopianu w postaci suplementu diety Toksidont maj. W badaniu wzięło udział 120 pacjentek z rozlanym przerostem gruczołów sutkowych. Na początku i na końcu badania wszystkie pacjentki zostały poddane kompleksowemu badaniu: USG narządów miednicy, ogólne badanie kliniczne i ginekologiczne, badanie tła hormonalnego i stanu immunologicznego, badanie psychologiczne nasilenia depresji i lęku zaburzenia i napięcie emocjonalne. Przeprowadzono również badanie aktywności bioelektrycznej mózgu (elektroencefalografia) oraz autonomicznego układu nerwowego.
Wszystkie pacjentki zostały podzielone na dwie grupy. Pierwsza grupa otrzymywała jedynie standardową terapię gestagenami (leki o właściwościach żeńskiego hormonu płciowego – progesteronu). Druga grupa została dodatkowo przypisana do standardowej zintegrowanej terapii biologicznie czynnym dodatkiem diety wodnym ekstraktem korzenia łopianu pod nazwą Toksidont maj oraz żelem MAMAVIT. Żel nakładano na skórę gruczołów sutkowych 2 razy dziennie przez 3 miesiące. Pod koniec badania pacjentki z grupy drugiej, w porównaniu z grupą kontrolną, wykazywały:
– obniżenie poziomu czynników stymulujących procesy niekontrolowanego podziału komórek;
– statystycznie istotne trendy normalizacji poziomu hormonów układu przysadkowo-nadnerczowego i tarczycy, tendencja do wzrostu specyficznego białka wytwarzanego przez wątrobę i aktywnie uczestniczącego w metabolizmie żeńskich hormonów płciowych;
– normalizację wskaźników stanu odpornościowego odpowiedzialnych za funkcje przeciwzapalne i immunoregulacyjne.
Szeroki zakres zastosowań Mamavit żel jest wskazany do zapobiegania i stosowania w kompleksowej terapii chorób dyshormonalnych gruczołów sutkowych (mastopatia), torbieli gruczołów sutkowych i w prewencji, zapobiegania wzrostowi nowotworów. Lekarze zalecają stosowanie go w przypadku zespołu napięcia przedmiesiączkowego z objawem mastodynii (ból piersi w przeddzień menstruacji). Pozytywne efekty uzyskano stosując Mamavit żel do utrzymania kształtu piersi po ciąży i okresie karmienia piersią. Żel pomaga kobietom zachować młodość i zdrowie gruczołów sutkowych przez długie lata. Odpowiednia dawka antyoksydantów z przyrody chroni skórę piersi przed nadmiernym , niepożądanym , destrukcyjnym działaniem promieni słonecznych.
Odpowiednio dobrane składniki ekstraktów z roślin adaptogennych Ałtaju w formule ochronnej dla związków aktywnych roślin a wśród nich: ekstrakty z; korzenia łopianu i nagietka, olejek herbaciany, olejek cytrynowy, olejek neroli, olejek jodły syberyjskiej, wykazują działanie wspomagające zdrowie piersi kobiecych. Sposób użycia jest bardzo prosty, jak w zwyczajowej pielęgnacji i higienie ciała: dwa razy dziennie niewielką ilość żelu nanosić okrężnymi ruchami, zgodnie z kierunkiem przepływu limfy, na czystą skórę piersi (zwłaszcza w okolicy gruczołów mlecznych). Stosować przez okres min. 3 miesięcy lub dłużej. Najlepsze efekty uzyskuje się wraz ze stosowanie suplementu diety Toksidont maj plus i Nasiona łopianu albo całego zestawu dla zdrowia hormonalnego kobiet pod nazwą Mamavit Komplex.