Fitoterapia w żylakach.

Żylaki to jedna z najczęstszych chorób człowieka na świecie. Choroby żylne znajdują się dziś na liście chorób cywilizacyjnych.  Żylaki występują u 35% kobiet i 20% mężczyzn (dane Światowej Organizacji Zdrowia). Do tej pory nowoczesne metody leczenia posunęły się daleko do przodu, a obecnie leczenie żylaków w większości przypadków jest metodami niechirurgicznymi, bezbolesnymi. Jednak lepiej działać prewencyjnie niż dopuszczać do rozwoju choroby.

 

 

Co warto wiedzieć o objawach żylaków kończyn dolnych.

W przypadku żylaków kończyn dolnych żyły powiększają się, ale nie staje się to natychmiast zauważalne. Widoczne oznaki żylaków kończyn dolnych pojawiają się znacznie później niż początek choroby. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę na zdrowie żył u osób, u których zdiagnozowano przypadki żylaków w bliskim otoczeniu rodzinnym. Nawet jeśli nie ma widocznych objawów, lepiej skonsultować się z lekarzem i wykluczyć ewentualny rozwój żylaków. Jeśli organizm posiada gen odpowiedzialny za choroby żył kończyn dolnych, żylaki mogą się objawiać w każdym wieku. Dlatego działania profilaktyczne dla pacjentów genetycznie predysponowanych do żylaków są we współczesnej medycynie normą. Jeśli istnieje genetyczna predyspozycja do żylaków, jeśli tryb życia jest nieaktywny, jeśli w organizmie zachodzą zmiany hormonalne, takie jak przyjmowanie leków, ciąża czy menopauza, konieczna jest znajomość objawów żylaków. Początkowe objawy żylaków: – uczucie ciężkości kończyn dolnych; – uczucie pełności w kończynach dolnych; – duże zmęczenie podczas chodzenia; – lekkie drgawki; – pojawienie się widocznego wzoru żylnego; – pojawienie się wystających żył i węzłów. Początkowe objawy żylaków pojawiają się po wysiłku i długim porodzie w pozycji stojącej. Na kończynach dolnych zaczynają pojawiać się bezbolesne żylne gwiazdki i siatki. Już na tym etapie konieczne jest podjęcie działań i rozpoczęcie leczenia, ponieważ dalsze żylaki będą się dopiero rozwijać. Wraz z dalszym postępem pojawiają się objawy przewlekłej niewydolności żylnej.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka żylaków kończyn dolnych.

Najważniejszym działaniem zapobiegającym powstawaniu żylaków jest zdrowy tryb życia oraz właściwa organizacja pracy i wypoczynku. Lekarze specjaliści doradzają aby w  wykluczyć częste i stałe obciążenia kończyn dolnych, prawidłowo odżywiać się (unikaj tłustych, smażonych, słonych potraw),  wprowadzać okresowy odpoczynek z nogami uniesionymi pod kątem 20 stopni, prowadzić kontrolę wagi ciała, wykonywać ćwiczenia fizyczne, wyeliminować  złe nawyki (alkohol, palenie). Również profilaktyka żylaków obejmuje hartowanie, pływanie, a także masaż stóp i kończyn dolnych. Biolit zaleca w działaniu profilaktycznym stosowanie kremu do masażu kończyn o nazwie Wienorm.

Roślinny skład substancji aktywnych w  Wienorm kremie stanowi ekstrakt z kwiatu kasztanowca, wyciągi z: koniczyny, kwiatu nagietka,  ziela gryki. Działanie substancji czynnych z surowca roślinnego oparte jest o odpowiednią dawkę cennych antyoksydantów. Związki czynne będą korzystne dla utrzymania prawidłowego staniu żył (przy istniejących żylakach, pajączkach na skórze, uczuciu ciężkich nóg), dla zachowania prawidłowej kondycji mięśni łydek jak również będą wspomagać mechanizmy odpowiedzialne w organizmie za normalizację stanu układu naczyniowego ( przy istniejącym podwyższonym ryzyku zakrzepowego zapalenia żył). Sposób użycia jest bardzo prosty: krem nanieść na wilgotną, umytą skórę lekkimi masującymi ruchami od dołu do góry w miejsca objęte zmianami skórnymi. Dla wzmocnienia efektu w ograniczeniu rozwoju żylaków stosować rajstopy przeciw żylakowe. Dla optymalnego wzmocnienia efektu ogólnoustrojowego zaleca się dodatkowo spożywać doustnie suplement diety „Wienorm” lub „Wienorm-Glukomin”.

Badania kliniczne suplementu diety WIENORM zostały przeprowadzone w Klinice Chirurgii Operacyjnej Syberyjskiego Państwowego Uniwersytetu Medycznego (Tomsk). Badaniem objęto 50 pacjentów z przewlekłym zakrzepowym zapaleniem żył powierzchownych i zespołem pozakrzepowo-żyłowym oraz 56 pacjentów z przewlekłymi hemoroidami.

Suplement diety WENORM,  dobrze łączy się z hormonalną terapią zastępczą, jest bardzo skuteczny w prewencji i  ochronie układu naczyniowego zwłaszcza u pacjentów w wieku podeszłym. Stosowanie suplementu diety Wienorm i kremu Wienorm korzystnie wpływa na kondycję żył w tym  najbardziej narażonych na dysfunkcję, kończyn dolnych.