Choroby stawów i układu mięśniowo-szkieletowego

Ruch daje nam energię do życia.

Ponad 180 stawów zapewnia nam łatwość i swobodę naszych ruchów. Gdy pozostaniemy przez dłuższy czas bez ruchu to każda aktywność jest kojarzona ze znacznym usztywnieniem i często towarzyszącym bólem. Choroby układu mięśniowo-szkieletowego potrafią znacznie skomplikować życie. Cierpienie i ból podczas ruchu, brak możliwości swobodnego wykonywania ćwiczeń fizycznych może wywołać  poważny dyskomfort psychiczny.

Według statystyk, choroby stawów dotykają około 20% populacji świata. Najbardziej podatne na tę chorobę są osoby powyżej 50 roku życia, ponieważ wiek zmienia procesy metaboliczne w organizmie i uwydatnia skutki przebytych urazów i chorób.

Choroby stawów i kręgosłupa mają pochodzenie neurodegeneracyjne (artroza) i zapalne (zapalenie stawów, osteochondroza i in.). Powoli  wdaje się zwyrodnienie chrząstek, wiązadeł stawowych, typowe objawy bólu o ograniczonej mobilności, deformacja stawu. Rozwój chorób zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa jest zależny od predyspozycji genetycznych oraz zaburzeń biochemicznych w tkankach. Działanie komórek układu ruchu, które zapewniają nieprzerwaną pracę mięśni jest sterowane przez układ nerwowy. Przewlekłe choroby, urazy, zabiegi chirurgiczne, zapalenia, depresja i lęk, siedzący tryb życia, jak również przeciążenie mięśni może zakłócić skoordynowaną pracę mięśni. Najmniejsze odchylenie w regulowaniu ruchu prowadzi do uszkodzenia stawów lub krążka, a z czasem do ich degeneracji.

Zapalenie stawów ( zapalenie wielu stawów kręgosłupa, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, itd.)- choroby te objawiają się reakcją zapalną stawów i tkanki rdzenia. Typowymi objawami są ból, sztywność poranna z ograniczeniem ruchu, obrzęk stawów, zaczerwienienie i wzrost temperatury skóry. Przyczyną zapalnych chorób stawów może być reakcja autoimmunologiczna i alergiczna, zaburzenia metabolizmu, odkładanie się soli w stawach i tkankach jamy okołostawowej, inwazja zakaźna (bakterie i wirusy).

Zapalne i zwyrodnieniowe choroby sygnalizują patologiczne zmiany zachodzące w całym organizmie, nie tylko w danym stawie. Terminowe rozpoczęcie leczenia i prawidłowy wybór produktów pozwala na przerwanie progresji choroby i zapobiega występowaniu powikłań.

Co jest przydatne i co jest szkodliwe w chorobach stawów?

  1. Kontroluj swoją wagę, utrzymaj racjonalną dietę, pij dużo wody.

Korzystne: warzywa, owoce, błonnik organiczny  (otręby, całe ziarna), witaminy i minerały ale pamiętaj, że najkorzystniejsze suplementy są pochodzenia naturalnego.

Szkodliwe: tłuszcz zwierzęcy, mąka, wędzone, pikantne produkty. Dna moczanowa, wówczas należy ograniczyć stosowanie środków zawierających puryny. Związki purynowe zawarte w produktach żywnościowych ulegają w organizmie rozkładowi do kwasu moczowego. Należy ograniczyć: mięso, ryby, fasola, groch, produkty mleczne, pomidory.

  1. Prowadź aktywny tryb życia, wykonuj ćwiczenia fizyczne.

Przydatne: ćwiczenia rozciągające zwiększające elastyczność i siłę mięśni, dawkowane spacery, pływanie, umiarkowany trening na symulatorach (bez obciążenia osiowego na grzbiecie i pod nadzorem instruktora).

Szkodliwe: bieganie, skakanie, tenis, zrywające ćwiczenia, ćwiczenia poprzez ból, podnoszenie ciężarów zwłaszcza w jednej ręce, ciężkie zakupy, dłuższy pobyt w pozycji stojącej bądź siedzącej, unikaj hipotermii.

Tradycyjne leczenie zapalnych i zwyrodnieniowych chorób stawów i kręgosłupa to suma skutecznej farmakoterapii, fizjoterapii, masażu i ćwiczeń terapeutycznych.

Instytut Biolit od wielu lat rozwija się i tworzy nowe produkty oparte na naturalnych ekstraktach z roślin leczniczych, które są z powodzeniem stosowane do rozwiązywania problemów związanych z chorobami stawów.  Powstała cała gama suplementów i kosmetyków opartych na unikalnym składzie kompleksów soli ze złóż jezior syberyjskich. Wśród kremów na uwagę zasługuje Esobel krem z siedmiopalecznikiem błotnym nagrodzony w Polsce w 2018 r na  Międzynarodowym Sympozjum Diabetologicznym Diabetica Expo w Toruniu.

Roślinny  i organiczny skład substancji aktywnych w kremie: wyciąg ze złóż huminowych jezior syberyjskich (esobel), wyciąg z siedmiopalecznika błotnego.

 Substancje lipidowe wyciągu z borowiny ( złóż huminowych jezior syberyjskich) działają synergistycznie z flawonoidami substancji ekstrakcyjnych siedmiopalecznika błotnego. Podstawowe właściwości tych związków to działanie w prewencji i hamowaniu rozwoju stanów zapalnych, bólowych, utrzymanie prawidłowej mikrobiologii i przeciwhistaminowe. Substancje czynne w kremie skutecznie wpływają na zrosty (rozpuszczają istniejące zrosty, zapobiegają powstawaniu nowych).

Substancje czynne Esobel kremu mają  korzystne działanie w zachowaniu zdrowych stawów i mięśni, w utrzymaniu prawidłowej kondycji kręgosłupa, przywróceniu prawidłowego stanu tkanek łącznych. Stosuje się go podczas zabiegów masażu przy schorzeniach stawów i kręgosłupa, przepuklinach, przeciążeniach fizycznych, siniakach i cellulitach.

Krem ten daje lepszy efekt w połączeniu z suplementem diety Esobel -art. i ziołami Ałtaju. Przed masażem najlepiej wypić  również niewielką ilość ziół  ałtajskich jak np. Artro-san a następnie rozpocząć zabieg. Dzięki idealnemu połączeniu ziół  i kompleksu substancji czynnych możesz osiągnąć wymierny efekt, jak po profesjonalnych zabiegach masażu, bez wychodzenia z domu. Dla wielu staje się to jednym ze sposobów na zmniejszenie dawki standardowych leków, które mają wiele skutków ubocznych.

Sposób użycia: wycisnąć z tuby 2-4 cm kremu jednorazowo i nanieść na dolegliwą okolicę ciała, wcierać preparat równomiernie ruchami masującymi przez kilka minut. Po aplikacji, dla najlepszego efektu, można zastosować ciepły kompres lub nagrzewać promieniami podczerwonymi przy użyciu stosownej lampy. Stosować najlepiej wieczorem lub dwa razy dziennie (rano i wieczorem).

Dla wzmocnienia efektu utrzymania zdrowia układu kostno – stawowego  zwłaszcza dzisiaj  proponuje się  produkt na bazie kompleksów soli z jezior syberyjskich o nazwie  Esobel -Art .  Zawiera artrotin – ekstrakt z chrząstki głowonogów (źródło glukozaminy, siarczanu chondroityny, kwasu hialuronowego), ekstrakt z korzeni łopianu i kadzidłowca, i mangan i molibden z koncentratu solanki jeziora Szira w Syberii. Głównym elementem artrotiny są biopolimery organizmów wodnych, które stanowią elementy konstrukcyjne tkanki chrzęstnej. Wapno biologiczne występujące w tkance chrzęstnej u skorupiaków jest bogate w kolagen i chondroitynę co zapewnia najlepszą jego przyswajalność. Artrotin hamuje rozwój bólu, wpływa na odbudowę tkanki chrzęstnej, korzystnie wpływa na  wytwarzanie powierzchni maziowych i płynu stawowego.  Artrotin badano w  Przymorskim  Regionalnym Centrum Zapobiegania Osteoporozie u kobiet 50 – 55 lat, które mają zdiagnozowany początkowy etap choroby zwyrodnieniowej stawów z osteoporozą. Przez dwa miesiące pacjentki otrzymywały 2 kapsułki dwa razy dziennie. Efekt Artrotin wyraża się przede wszystkim w redukcji bólu. Pierwsze oznaki pozytywnych efektów pojawiły się już po 2 tygodniach – kobiety zaobserwowały zmniejszoną poranną sztywność stawów i ustępowanie bólu. Odnotowano brak efektów ubocznych.

Składniki Esobelu -Art w postaci artrotinu i kadzidłowca korzystnie wpływają na eliminowanie syndromu bólu, przyspieszają regenerację tkanki chrzęstnej w miejscu występowania stanu zapalnego a ekstrakt  korzenia łopianu  ułatwia detoksykację i zapobiega osadzaniu się soli kwasu moczowego w stawach. Mangan przyczynia się do utrzymania zdrowych kości i pomaga w prawidłowym tworzeniu tkanek łącznych, przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego i pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. Molibden przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu aminokwasów siarkowych Zatem składniki Esobelu-Art nasilają działanie i wzajemnie się uzupełniają. Esobel-Art – kolejny niezawodny asystent dla zdrowia stawów z „Biolitu”.

Lekarze XIX-XX wieku często powtarzali: „Ból – to strażnik ciała.” Ból w kręgosłupie i stawach- sygnał kłopotów. Ból jakiejkolwiek intensywności – powód dla lekarza aby rozpocząć leczenie i nie dopuścić by choroba osiedliła się w Twoim ciele i okaleczyła Twoje życie.

O zdrowie należy dbać!

 

L.I Radczenko , lekarz konsultant Instytutu Biolit.